Preskočiť na obsah

Expozícia Ferdinanda Coburga

V OLÚP, n. o. Predná Hora sú na základe rozhodnutia Krízového štábu z dňa 22. novembra 2021 návštevy Expozície Ferdinanda Coburga na Prednej Hore povolené iba pre pacientov a účastníkov rodinnej terapie (v režime OP a počet účastníkov v skupine max. 1 osoba na 15 m2). Návštevy týchto priestorov sú pre ostatnú verejnosť zrušené.

Expozícia je určená pre všetkých pacientov OLÚP, n. o. Predná Hora, ich rodinných príslušníkov, návštevníkov socioterapeutických klubov a širokej verejnosti.

Reprezentatívny poľovnícky zámoček, ktorý bulharský cár Ferdinand Coburg (1861-1948) kúpil na poľovníckej výstave začiatkom 20. storočia vo Viedni. Stavbu tohto zámku situoval do oblasti na Prednej Hore, ktorú mal veľmi rád a navštevoval ju aj ako bulharský cár. Bolo to miesto jeho oddychu a najväčších životných záľub – poľovníctva a botaniky. Začiatkom 20. storočia tu začal stavať aj svoje zimné sídlo (súčasná budova OLÚP, n. o. Predná Hora), ktoré ale už nestihol dokončiť.

Návštevníkov expozície čaká pútavá prednáška o živote a histórii rodu Ferdinanda Coburga, spojená s prehliadkou 7 miestností, ukončená v prípade záujmu premietaním dokumentárneho filmu „Panovník prírodovedec“.

Malá chodbička
Ponúka možnosť nahliadnuť do stavebných prác, ktoré dokumentujú výstavbu tohto zámočku, prostredníctvom čiernobielych fotografií.

Hala 
Nachádzajú sa v nej kópie grafických listov od nemeckého maliara a medirytca Johanna Eliasa Ridingera. Jeho grafiky boli obľúbené medzi šľachtou a zdobili mnohé zámky, kaštiele a sídla nižšej šľachty. K nahliadnutiu je aj vitrínka s umeleckými výrobkami z parohoviny, kly z diviaka a iné predmety s poľovníckym motívom.

Spálňa 
Zariadená nábytkom z 19. storočia, ktorý je vyhotovený z exotického dreva borovice limby.

Poľovnícky salón 
Tvorí ho zbierka poľovníckych trofejí, pohodlné sedenie, vitrínka s porcelánom,… 

Pracovňa
Miesto, kde Ferdinand Coburg prijímal oficiálne návštevy. Ponúka možnosť vidieť jeho pracovný písací stôl, zbierku rodinných fotografií, akvarely od Arna Müllera. 

Prírodovedná miestnosť 
Poteší najmä malých návštevníkov. Okrem toho, že dokonale napodobňuje náš krásny slovenský les, umožňuje návštevníkom hľadať v ňom rôzne ukryté zvieratká ako sú srnec, líška, sviňa, myšiak,…   

Kuchyňa 
Miestnosť v ktorej sa kedysi varilo pre Ferdinanda, jeho rodinu, poľovnícku družinu a tiež pre služobníctvo ponúka ukážku pôvodného medeného riadu z konca 18. a začiatku 19.storočia i zaujímavé jedálne lístky. 

Spôsob realizácie prehliadky:
– Počas pracovného týždňa len na základe objednávky, dohody
– Maximálny počet osôb na 1 vstup je 10 osôb 

Kontakt:
Mgr. Rozália Hubeňáková, referent marketingu a vzdelávania
mobil: 0902 965 082 , tel.: 058/4866 145
e-mail: rozalia.hubenakova@olup-prednahora.sk

(Ak od nás očakávate správu, kontrolujte si v e-mailovej schránke aj priečinok spam/nevyžiadaná pošta, nakoľko sa môže stať, že práve tam sa nachádza očakávaná pošta.)

Vstupné do expozície Ferdinanda Coburga:
– Pacienti, účastníci doliečovania: 0,40 EUR/os. 

Prehliadka realizovaná počas pracovného týždňa (Pondelok – Piatok):
– Deti do 6 rokov:  zadarmo
– Deti 6 – 15 rokov:  0,60 EUR/os.
– Deti nad 15 rokov a dospelí: 1,20 EUR/os.
– Prehliadka expozície pri menšom počte ako 5 osôb bude realizovaná za jednotný poplatok: 6,00 EUR