Preskočiť na obsah

Zviera ako sprevádzateľ abstinenta

Zverejnené 27.11.2024.

Kategória

Osamelosť je častou súčasťou začiatku a priebehu abstinencie. Abstinent sa snaží obnoviť dôveru svojej rodiny, prežíva intenzívne zážitky spojené s užívaním psychoaktívnej látky, či správania. Nie vždy nájde porozumenie svojho prežívania, najmä ak rodina nie je edukovaná, poprípade nenavštevuje kluby, psychológa, či psychiatra. Môže v takom prípade pomôcť nemý štvornohý spoločník?

Prínosy terapeutického vzťahu zvieraťa a človeka       

Hoci prvotný význam chovu zvierat je úžitkový a ochranársky, množstvo výskumov preukazuje kladné účinky na psychickú stránku človeka. Zmena nastala, keď sa človek snažil so zvieraťom vytvoriť vzťahovú väzbu. Zvieraťu sa začala poskytovať starostlivosť a človek postupne zistil, že zviera sa oveľa ľahšie prispôsobí jeho potrebám ako iná ľudská bytosť. Teda zviera môže predstavovať hodnoty „priateľa“, ak sa v našej blízkosti nenachádza vhodná osoba.

Prítomnosť domáceho zvieraťa má kladné účinky na celkové zdravie človeka, čo poukazujú rôzne výskumy. Už len samotná prechádza so psom má protektívny účinok proti riziku kardiovaskulárneho ochorenia. Ďalej sa preukazujú prínosy ako zníženie depresívnych príznakov, zníženie subjektívneho pocitu úzkosti a nárast pokoja, či nárast oxytocínu pri sociálnej fobii, autizme a schozofrénii.

Na základe rôznych prínosov môžeme usudzovať, že zviera bude kladne pôsobiť aj pri liečbe závislostí. Výskumy poukazujú a fakt, že prítomnosť zvieraťa v domácnosti znižuje užívanie drog, poprípade podporuje prechod na typ menej škodlivej drogy. Prečo je to tak? Zvieratá užívateľovi, poprípade abstinentovi preukazovali nezištnú lásku, nevyčítali im minulosť a zároveň v nich vyvolávali zodpovednosť, pretože ak by znova užili látky nemal by sa o ne kto postarať.

Zvierací terapeuti na Slovensku

Ak nie je možné zvieratko vlastniť, je možné sa s takýmto “terapeutom“ stretnúť na miestach, ktoré poskytujú psychologické služby. Internetová poradna (tzv. Ipčko), ktorá má sídla po celom Slovensku poskytuje možnosť stretnúť sa s “terapeutickým“  ježkom, ktorý vytvára bezpečné miesto pre množstvo mladých ľudí. Taktiež existuje canisterapia, ktorú poskytujú dvaja psy Ajo a Čili na psychiatrickom oddelení v Trebišove. Ďalej sa môžeme stretnúť s hypoterapiou, kde sú terapeutmi kone.

Aké formy zvieracej terapie poznáme?

Zvieraťom asistovaná terapia (AAT) – na cieľ zameraná intervencia na podporenie fungovania a/alebo prospievania pacienta/klienta, ktorá je vykonávaná odborníkmi z oblasti medicíny a terapie

Zvieraťom-asistované vzdelávanie (AAE) vykonávané radovým učiteľom s vedomosťami o zvierati, špeciálnym pedagógom alebo učiteľom pracujúcim v nápravno-výchovnom zariadení

Zvieraťom asistované aktivity (AAA)vykonávané na dobrovoľníckej báze ľuďmi a zvieratami (psami), kt. dostali aspoň úvodný tréning a prípravu na vykonávanie návštev v sociálnych inštitúciách

Zvieraťom-asistované intervencie (AAI) sú terapeutické procesy, ktoré zámerne zapájajú zvieratá ako súčasť procesu

ISSAT – Medzinárodná spoločnosť pre zvieraťom-asistovanú terapiu

Autorka: Mgr. Anabela Bujalková, psychologička

Ilustračná foto: Freepik.com

Zdroje:

GIAQUINTO, S. – VALENTINY, F. (2009) Is there a scietific basis for pet terapy?. Disability and Rehabilitation. vol. 31, no. 7, pp. 595-598. ISSN 0963-8288.

SOUTER, M.A. – MILLER, M.D. (2007) Do animal-assisted activities effectively treat depression: a meta-analysis. Anthrozoös. vol. 20, no. 2, pp. 167-180. ISSN 1753-0377.

KOTRSCHAL, K. – JULIUS, H. – MOBERG, K.U. – BEETZ, A. – TURNER, D.C. (2020) Vzťahová väzba s domácimi zvieratami. S. 275, Bratislava : Vydavateľstvo F. ISBN : 9788099982025.