Preskočiť na obsah

Životy riskujú pre tých, ktorí v krízach potrebujú pomoc. Dnes vzdávame hold humanitárnym pracovníkom

Zverejnené 19.8.2022.

Kategória

Od roku 2008 si 19. augusta pripomíname Svetový deň humanitárnej pomoci. Počas neho svet vzdáva hold tým, ktorí pracujú, alebo pracovali, v humanitárnych službách ako profesionáli, aktivisti či dobrovoľníci. V súčasnosti potrebuje pomoc približne 274 miliónov ľudí.

Svetový humanitárny deň ustanovilo Valné zhromaždenie OSN na pamiatku tých, ktorí prišli o život 19. augusta 2003 v hoteli Canal v irackom Bagdade. Pri vtedajšom bombovom útoku zahynulo dokopy 22 ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia, pričom 18 z obetí boli zamestnancami OSN.

Medzi nimi prišiel o život aj Sergio Vieira de Mello, osobitný zástupca generálneho tajomníka OSN. Rodák z Brazílie vo dne v noci pracoval na pomoci obetiam ozbrojených konfliktov. Práve generálny tajomník nastolil myšlienku Svetového humanitárneho dňa. Chcel upozorniť na dôležitosť a nevyhnutnosť humanitárnej pomoci.

Nemôžeme pomôcť všetkým, ale každý môže pomôcť niekomu. – Ronald Reagan

Stredoeurópske kancelárie UNHCR organizujú pri príležitosti Svetového dňa humanitárnej pomoci rôzne programy, ktorými sa snažia upriamiť pozornosť spoločnosti na ľudí, ktorí poskytujú priamu a život zachraňujúcu pomoc mužom, ženám a deťom v ťažkostiach.

Upozorňujú na rastúce ceny potravín, neisté trhové podmienky, nedostatok vody a klimatické zmeny. Humanitárni pracovníci pri svojej práci podstupujú obrovské riziko, sú vystavení neustálemu nebezpečenstvu, len vlani prišlo o život, zranilo sa alebo bolo zajatých 461 z nich.

„Duch solidarity zlepšuje podmienky na život pre všetkých – od medzinárodného úsilia na zabránenie hladovej krízy v západnej Afrike cez núdzovú pomoc civilistom v Sýrii až po jednoduchý dobrý skutok suseda susedovi,“ napísal Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Považskej Bystrici.

Autorka: Mgr. Lucia Buchtová, vedúca sestra 2. oddelenia MDZ

Ilustračné foto: Pexels/Philip Justin Mamelic