Životy riskujú pre tých, ktorí v krízach potrebujú pomoc. Dnes vzdávame hold humanitárnym pracovníkom

Kategória

Od roku 2008 si 19. augusta pripomíname Svetový deň humanitárnej pomoci. Počas neho svet vzdáva hold tým, ktorí pracujú, alebo pracovali, v humanitárnych službách ako profesionáli, aktivisti či dobrovoľníci. V súčasnosti potrebuje pomoc približne 274 miliónov ľudí.

Svetový humanitárny deň ustanovilo Valné zhromaždenie OSN na pamiatku tých, ktorí prišli o život 19. augusta 2003 v hoteli Canal v irackom Bagdade. Pri vtedajšom bombovom útoku zahynulo dokopy 22 ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia, pričom 18 z obetí boli zamestnancami OSN.

Medzi nimi prišiel o život aj Sergio Vieira de Mello, osobitný zástupca generálneho tajomníka OSN. Rodák z Brazílie vo dne v noci pracoval na pomoci obetiam ozbrojených konfliktov. Práve generálny tajomník nastolil myšlienku Svetového humanitárneho dňa. Chcel upozorniť na dôležitosť a nevyhnutnosť humanitárnej pomoci.

Nemôžeme pomôcť všetkým, ale každý môže pomôcť niekomu. – Ronald Reagan

Stredoeurópske kancelárie UNHCR organizujú pri príležitosti Svetového dňa humanitárnej pomoci rôzne programy, ktorými sa snažia upriamiť pozornosť spoločnosti na ľudí, ktorí poskytujú priamu a život zachraňujúcu pomoc mužom, ženám a deťom v ťažkostiach.

Upozorňujú na rastúce ceny potravín, neisté trhové podmienky, nedostatok vody a klimatické zmeny. Humanitárni pracovníci pri svojej práci podstupujú obrovské riziko, sú vystavení neustálemu nebezpečenstvu, len vlani prišlo o život, zranilo sa alebo bolo zajatých 461 z nich.

„Duch solidarity zlepšuje podmienky na život pre všetkých – od medzinárodného úsilia na zabránenie hladovej krízy v západnej Afrike cez núdzovú pomoc civilistom v Sýrii až po jednoduchý dobrý skutok suseda susedovi,“ napísal Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Považskej Bystrici.

Autorka: Mgr. Lucia Buchtová, vedúca sestra 2. oddelenia MDZ

Ilustračné foto: Pexels/Philip Justin Mamelic

Zverejnené 19. augusta 2022.
Upravené 26. augusta 2022.