Preskočiť na obsah

Zazubte sa dnes na každého, koho stretnete. Oslavujeme predsa Svetový deň úsmevu

Zverejnené 7.10.2022.

Kategória

Každý prvý októbrový piatok si pripomíname Svetový deň úsmevu. Tak vám k nemu teda gratulujem, prajem vám dobrú náladu a nižšie pripájam pár riadkov o úsmeve.

Za vznik Svetového dňa úsmevu vďačíme reklamnému umelcovi Harveymu Bellovi, ktorý žil v Amerike. Svojho času si pre jednu kampaň vymyslel azda najslávnejší emotikon – úsmievavú žltú tvár. Odznaky s obrázkom smajlíka pripnuté na odevoch zamestnancov klienta zdvihli náladu zákazníkom a zožali neskutočný úspech. O niečo neskôr sa objavili tričká, šiltovky, pohľadnice s týmto logom a tak si emotikon získal celosvetovú popularitu.

Až v starobe však prišiel Harvey Bell s nápadom Svetového dňa úsmevu, ktorý sa prvýkrát oslavoval v roku 1999, a bolo to rok a pol pred jeho smrťou. Existuje mnoho druhov úsmevov, pri čom je každý odrazom vnútorného stavu človeka. Môže ísť o úsmev úprimný, falošný, rozpačitý, zdržanlivý, smutný, priateľský či tajomný. Tento zoznam môže pokračovať donekonečna. Avšak ten jediný hodnotný je úsmev, vďaka ktorému sme naplnení šťastím a rozdávame radosť dookola. Nižšie nájdete 5 dôvodov, prečo sa usmievať:

Preč so zlou náladou

Faktom je, že keď sa usmievate, svaly tváre, ktoré sa namáhajú, ovplyvňujú nervové zakončenia prenášajúce zodpovedajúce impulzy do mozgu. Vďaka tomu sa vám do krvi vyplavujú endorfíny – hormóny šťastia – a zlepšuje sa vám nálada.

Povzbudenie imunity

Vedci už dávno dokázali, že smiech zvyšuje odolnosť vášho organizmu voči stresu, a tiež je schopný zvýšiť v tele protilátky bojujúce s infekčnými chorobami.

Získanie priateľov a pozornosti

Usmiaty človek vždy priťahuje pozornosť, a ostatní sa s ním túžia stretnúť a komunikovať. Začnite sa preto usmievať na ľudí okolo vás, uvidíte, ako vám to svet oplatí.

Šírenie dobrej atmosféry

Výskumy  ukazujú, že stačí, aby sa jeden človek v tíme začal usmievať, a hneď sa mimovoľne usmejú aj ostatní. Deje sa to na podvedomej úrovni a možno to prirovnať napríklad k zívaniu.

Zlepšovanie zdravia

Smiech zlepšuje krvný obeh, keďže sa telo počas tohto úkonu nasýti kyslíkom. Istý vedec dokonca dokázal, že dostatočne dlhý smiech môže nahradiť desať minút športovania.

Autor: Oleg Stapai, sekundárny lekár

Ilustračné foto: Pexels/Ketut Subiyanto