Preskočiť na obsah

Závislosti a život po liečení

Zverejnené 22.7.2024.

Kategória

Slovo závislosť (z ang. Addiction) má z hľadiska etymologického výkladu bohatú históriu, ktorá siaha až do obdobia starovekých jazykov a v priebehu času sa výrazne vyvíjala. Pôvod tohto slova je odvodený zo starovekého latinského výrazu „addictio“. Ten pochádza zo slovesa „addicere“, ktoré znamená prideliť, oceniť alebo venovať. Ide teda o zložený výraz „ad-“ (smerom k) a „dicere“ (povedať, deklarovať).

Slovo „závislosť“ sa vyvinulo zo starých latinských prameňov, pričom označovalo záväzné vyhlásenie alebo poverenie, často v kontexte právneho otroctva, až po jeho súčasný význam, ktorý zdôrazňuje nutkavú a škodlivú závislosť. V priebehu storočí sa jeho konotácie posunuli od neutrálnych alebo dokonca pozitívnych asociácií oddanosti aktivitám k negatívnejšiemu chápaniu v súlade s lekárskymi a psychologickými pohľadmi na nutkavé správanie a zneužívanie návykových látok. Tento vývoj odráža širšie zmeny v spoločenských postojoch k nátlaku, závislosti a zdraviu.

Aké druhy závislosti poznáme?

Závislosť nie je nič nové, alkoholizmus, závislosť od drog, liekov a iné druhy, postihujú všetky skupiny na všetkých úrovniach našej spoločnosti. Zjednodušene by sme mohli povedať, že poznáme látkové a nelátkové (behaviorálne) druhy závislosti. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií je na Slovensku najrozšírenejšiu látkovou závislosťou závislosť od alkoholu. V prípade nelátkových závislostí ide o gambling – patologické hráčstvo. Začínajú sa však objavovať aj nové druhy závislosti ako napríklad závislosť od hrania počítačových hier, nakupovania či workoholizmu.

Ako rozpoznať závislosť?

O tom, ako rozpoznať začiatok závislosti si môžete prečítať v samostatnom článku publikovanom na našom blogu po kliknutí na tento odkaz.


Život po liečení: Ako ďalej?


Život po liečbe je náročný nielen pre samotného pacienta či pacientku, ale aj pre rodinu, blízkych či ľudí žijúcich v rovnakej domácnosti. Na strane druhej, predstavuje životnú výzvu, ktorá môže byť novým začiatkom plným nádeje na lepšiu budúcnosť.

Absolvovanie ústavnej liečby závislosti od drog alebo alkoholu je veľkým úspechom. Je to tiež len prvý krok k dosiahnutiu celoživotnej abstinencie. Zotavovanie je neustály proces, ktorý si vyžaduje neustálu podporu a správne životné návyky.

Výskumy nám ukazujú dôležitú skutočnosť a to, že najzraniteľnejšie obdobie pre pacientov a pacientky je po ukončení liečebného procesu. Podľa štatistík Národného inštitútu drogového zneužívania 40 až 60 % ľudí so závislosťou recidivuje ihneď po liečbe. Výskumné zistenia preukazujú, že závislí sú najviac náchylní na recidívu od druhého dňa po jeden mesiac abstinencie a najväčšie riziko hrozí v období do 3 mesiacov, resp. do jedného roka od ukončenia inštitucionálnej liečby.

Po ukončení liečby budete potrebovať stabilné, podporné životné prostredie. Aj keď môžete svoj úspech určite osláviť, je dôležité, aby ste zotavenie považovali za svoju najvyššiu prioritu. Prílišná sebadôvera a nedostatočná príprava na výzvy, ktoré váš čakajú, výrazne zvyšuje riziko recidívy.

V tomto zmysle je nesmierne dôležité, aby ľudia so závislosťou v rámci prevencie recidívy absolvovali dlhodobé doliečovanie, ktoré má rôzne formy a podoby. Cieľom doliečovania je dlhodobo podporovať trvalú abstinenciu prostredníctvom opakovaných epizód a spôsobov liečebnej starostlivosti a uzdravovania.

Medzi najčastejšie a odporúčané formy doliečovania patria:

  • Odborné psychologické poradenstvo,
  • Dlhodobá psychoterapeutická starostlivosť,
  • Psychiatrická starostlivosť (pravidelné prehliadky u psychiatra),
  • Kluby abstinujúcich (A, N, G-kluby, pravidelné návštevy klubov),
  • Resocializačné zariadenia (režimová liečba v chránenom prostredí),
  • Svojpomocné skupiny (AA, NA, GA mítingy, príp. Al-anon pre príbuzných)
  • Posilňovacia liečba,
  • Sociálna podpora (laický terapeut, dlhodobý abstinujúci),
  • Rodinná terapia (absolvovanie dlhodobej rodinnej terapie,
  • Iné podporné skupiny.


V prípade záujmu môžete využiť služby doliečovania Odborného liečebného ústavu psychiatrického, n. o. Predná Hora, viac informácií získate po kliknutí na tento odkaz.

Záver tohto článku by som ukončil dôležitou myšlienkou, ktorá zdôrazňuje podstatu zmeny a úpravy životného štýlu v súvislosti s liečbou závislosti a tá znie nasledovne. Trvalá a dlhodobá abstinencia nie je cieľ, ale nevyhnutný a dôležitý prostriedok ku kvalitnejšiemu, spokojnejšiemu a zmysluplnejšiemu životu.

Autor: Mgr. Alexander Vaculík, psychológ

Ilustračné foto: Unsplash/Markus Spiske