Preskočiť na obsah

Výzva Medzinárodného dňa žien: Nech všetky do jednej ťaháme za jeden povraz

Zverejnené 8.3.2023.

Kategória

Opäť je tu 8. marec – čas, počas ktorého si pripomíname Medzinárodný deň žien. Avšak iba vám poďakovať za to, že ste, nestačí. V spoločnosti totiž stále panujú priepastné rozdiely medzi pohlaviami, vrátane tých platových, kvôli ktorým ženy koncom roka pracujú zadarmo. S touto myšlienkou poďme do dnešného dňa investovať viac. Úsilia, času, energie. Viac seba.

A viete čo? Urobme z každého dňa oslavu žien, ktoré sú nebojácne, kreatívne, šikovné, dobrosrdečné a obdivuhodné. Nech už sú súčasťou našej rodiny alebo nie. Podporme lokálne podnikateľky, ktoré si na chlieb zarábajú vlastnými rukami a nápadmi, šírme zvesti o talentovaných umelkyniach a navštevujme ich výstavy, postavme sa za kolegyňu, ktorá v práci zažíva neprávosti alebo prispejme organizáciám, ktoré pracujú so ženami v núdzi.

Naučme sa pravidelne počas roka robiť na oko jednoduchú vec: vyjadrovať si vzájomne rešpekt, úctu a podporu – mužov nevnímajúc. Urobme z Medzinárodného dňa žien už iba „čerešničku na torte“ nášho dlhodobého úsilia. Zabudnime na klebety, ohováranie a nebodaj ostré slová na adresu tej či inej. Nesúďme sa navzájom, sme v tom predsa všetky spoločne. Radšej spojme svoje sily a oslavujme ženskosť.

Milé ženy – mne známe i neznáme – samozrejme, že ďakujem aj za to, že ste. Predovšetkým vám však ďakujem za to, ako sa svojou neutíchajúcou silou zhostíte všetkých životných úloh, ako vediete domácnosti, podniky či svoje kariéry. Všetky do jednej ste úžasné, a na každej z vás záleží. A nikdy nezabúdajme na to, že by sme mali ťahať spolu za jeden povraz.

Autor: Mgr. Rozália Hubeňáková, referentka marketingu a vzdelávania

Ilustračné foto: Unsplash/Becca Tapert