Preskočiť na obsah

Vianoce, Silvester, Traja králi a závislosť. Ako sa počas týchto sviatkov zoceliť?

Zverejnené 23.12.2022.

Kategória

Vianočné sviatky sú najkrajšie, ale zároveň najnáročnejšie sviatky v roku. Od 24.12, cez silvestrovské oslavy, až po ukončenie vianočného obdobia 6.1. nás čakajú dva týždne plné jedla, stretnutí a často aj pitia alkoholu. Pre závislého častejšie „dôvody“ na konzumáciu alkoholu nie sú jediným rizikom.

Prvým rizikom je samotný koniec roka. Mnohí s vyplazeným jazykom dobehnú do tohto obdobia, chcú stihnúť splniť množstvo povinností, ktoré v poslednom čase odkladali. Stres ich vyčerpáva natoľko, že nemajú energiu na pokojnú prípravu. Ďalším rizikom sú Vianoce samotné. Vianoce považujeme za sviatky pokoja a lásky. Kladieme si na seba obzvlášť veľký nárok stráviť sviatky v spomenutom duchu, čo nás, paradoxne, neraz vedie k väčšej nervozite a stresu.

Prípitky. Vo väčšine rodín začína štedrá večera aperitívom, aby nám dobre pretrávilo. Vzhľadom na frekvenciu mena Štefan je pravdepodobné, že nejakého poznáme a môžeme byť pozvaní na oslavu. Na privítanie nového roka si zykneme pripiť šumivým vínom. Možností na kontakt s alkoholom je teda viac než dosť. Pozor na podcenenie rizika. Niektorí pacienti počas liečby očakávajú, že po prepustení si budú môcť aspoň pripiť. Jeden prípitok im vraj nemôže uškodiť, predsa ďalší si nedajú. Žiaľ, tejto mylnej predstave prestanú mnohí veriť až po následnej recidíve.

Stretnutia po dlhej dobe. Počas Vianoc máme dva týždne na stretávania sa nie len s rodinou, ale aj starými známymi, ktorých sme dlho nevideli. Môže ísť o náhodné stretnutie. Čo robiť, aby niektoré z rizikových situácií neviedli k lapsu alebo recidíve:

Myslite na seba. Jedno z veľmi dôležitých pravidiel abstinenta je mať na seba a svoju abstinenciu čas. Venovať sa sebe, svojim potrebám a psychohygiene. Ak máte vo svojom režime zahrnutý klub, psychológa a pravidelný oddych. Buďte hlavne pred Vianocami a počas nich ostražitejší, aby ste sa nenechali prevalcovať náročnosťou konca roka, ale aby ste ho ustali s pokojom a vedeli si sviatky s pokojom a láskou užiť.

Nemajte od seba priveľké očakávania. Nároky na dokonalé sviatky sa naplniť nedajú. Navyše krása týchto sviatkov nie je v plnom stole, ale v hrejivých kontaktoch a tie si najlepšie užijeme vtedy, keď od iných nemáme veľké očakávania, ale berieme ich takých, akí sú.

Existuje mnoho alternatív k alkoholickému prípitku. Ak sa potrebujete dobre pripraviť na ťažkú večeru, dajte si radšej niektorú z minerálnych vôd, na trávenie sú výborné. Ak máte radi teplé nápoje, navariť si môžete bylinkový čaj podporujúci trávenie. Neodporúčam žiadne náhrady pripomínajúce alkohol.

Zvážte, s kým sa chcete a potrebujete stretnúť. Dajte prednosť bezpečiu pred starými spomienkami a kontaktmi, ktoré vám môžu oživiť staré spomienky o aktívnom užívaní návykových látok.

Prajem vám pokojné, čisté sviatky a jasnú hlavu v novom roku.

Autorka: Mgr. Tomáš Juríčkov, psychológ

Ilustračné foto: Pexels/Kendall Hoopes