Preskočiť na obsah

Vedeli ste, že aj nakupovanie môže vyústiť do problémov podobných závislosti? Eufóriu strieda vina či hnev

Zverejnené 26.11.2021.

Kategória

Dnešný 26. november 2021 je Medzinárodným dňom nenakupovania (#BuyNothingDay). Pri tejto príležitosti si treba pripomenúť, že aj bežná (a k životu potrebná činnosť) – nakupovanie, môže prerásť do problémov podobných závislosti. To sa stáva v prípade nadmerného nakupovania. O čo vlastne ide?

Nadmerné alebo už chorobné nakupovanie (takzvaná oniománia) sa dnes radí medzi novodobé nelátkové závislosti. Pre „chorobných nakupovačov“ je typické, že pred samotným nákupom pociťujú veľké a neodolateľné napätie získať svoju vyhliadnutú vec – vlastniť ju. Počas nákupu, napríklad aj pri prehliadaní internetových obchodov, prežívajú príjemné pocity vzrušenia až eufórie.

Chvíle radosti vystriedajú výčitky a hanba

Avšak krátko po kúpe konkrétnej veci prichádzajú výčitky svedomia, pocity viny a zahanbenia, keď si títo ľudia uvedomia, koľko peňazí za tovar minuli, že danú vec vlastne až tak nepotrebovali, že sa z nej tešili len veľmi krátko, a že ich to neuspokojilo až tak, ako si pred nákupom predstavovali. V tomto momente nasleduje hnev na samých seba a sľubujú si, že už nebudú rozmarní.

Po čase sa však opäť objavia chvíle, počas ktorých títo ľudia opäť podľahnú príjemnému napätiu, prezerajú si tovar, a narastá v nich chuť kúpiť si ho. Problém sa začína stupňovať vtedy, keď na nákupy chýbajú peniaze. „Chorobní nakupovači“ začnú klamať svojim blízkym, nehovoria im pravdu o sumách, ktoré na nákupy míňajú. A ani nedostatok prostriedkov im nezabráni v ďalšom nakupovaní.

A tak si na túto činnosť začnú požičiavať peniaze, zadlžujú sa a postupne sa stále viac zamotávajú do klamstiev o tom, kde sa strácajú ich finančné prostriedky. Do značnej miery sa chorobné nakupovanie podobá patologickému hráčstvu.

Ďalšiu úľavu prináša iba ďalší nákup

Psychologicky sa dá tento problém chápať ako pokus o „liečbu“ negatívnych duševných stavov – samoty, smútku, stresu či vzťahových problémov. Krátkodobo sa týmto ľuďom pri nakupovaní zlepší nálada, no z dlhodobého hľadiska sa ich negatívne nálady iba prehlbujú.

Pod tento stav sa podpisujú rôzne dôvody, napríklad finančné deficity, klamstvá kvôli peniazom, ktoré prerastajú do pocitov viny, hnevu a celkovej nespokojnosti. Často však „chorobní nakupovači“ namiesto riešenia problémov nachádzajú úľavu v ďalších nákupoch. A tak sa celý tento začarovaný kruh uzatvára a upevňuje.

Chorobné nakupovanie môže skutočne prerásť do problémov, ktoré sú podobné závislosti, a vtedy je nutné vyhľadať odbornú pomoc. Prvé pokusy riešiť tento stav sa dejú väčšinou ambulantnou formou – psychologickej alebo psychiatrickej intervencie. Problém sa identifikuje a navrhnú sa možné riešenia.

Ak napriek týmto opatrenia „chorobní nakupovači“ neprestanú nakupovať a naďalej sa zadlžujú, je nutné odporučiť im formu ústavnej liečby v špecializovanej nemocnici na liečbu závislostí, ako je OLÚP, n. o. Predná Hora. Je ľudské a normálne, ak sa kúpou novej veci potešíme, ale nemal by sa z nakupovania stať spôsob riešenia našich zlých nálad a negatívnych emócií. Pripomeňme si to dňom NEnakupovania.

Autor: Mgr. Peter Knapík, námestník pre psychoterapeutickú starostlivosť

Ilustračné foto: Pexels/Andrea Piacquadio