Preskočiť na obsah

Trpíte úzkosťou?

Zverejnené 29.4.2024.

Kategória

„Keď idem do obchodu alebo na úrad, mám pocit, že na mňa všetci pozerajú a hovoria si, že som nejaká divná. Keď počujem nejakých dvoch ľudí zasmiať sa, často ma napadne, že sa smejú tomu, čo hovorím alebo robím, že na mne vidia, aká som nemožná „nula“. Keď ma to napadne, rozbúši sa mi srdce a mám pocit, že sa mi podlomia nohy, spadnem a totálne sa pred druhými znemožním.“ (žena so Sociálnou fóbiou, zdroj: Prof. J. Praško)

„Prvýkrát ma to stretlo v aute. Ponáhľal som sa na dôležité rokovania a uviazol som v dopravnej zápche. Zrazu som pocítil pichanie v hrudi, búšenie srdca a začal som sa potiť. Napadlo ma, že je to možno infarkt. Nemohol som sa nadýchnuť a dostal som strach, že sa udusím. Dokonca mi začali brnieť aj ruky. Prišiel som do nemocnice. Rad vyšetrení infarkt či iné závažné ochorenie vylúčili. Vraj je to od stresu v práci. Prial som si tomu uveriť, ale nemohol som. Príznaky boli tak silné, že som mal vážne strach, že umriem. Od tej doby sa mi podobné záchvaty začali objavovať častejšie – pri jazde do zamestnania, niekedy dokonca aj pri jednaniach. Dokonca sa mi stalo, že som sa z ničoho nič v noci prebudil a cítil, že mi búši srdce a nemôžem dýchať. Opakovane som bol na pohotovosti. Pozerali sa na mňa cez prsty. Ale ja si to naozaj nevymýšľam.“ (muž s Panickou poruchou, zdroj: Prof. J. Praško)

„Po návrate do práce z materskej dovolenky som sa nevedela zbaviť strachu, že mi to nepôjde ako má. Napriek tomu, že som sa veľmi snažila občas som chybu urobila a vedúca mi to vyčítala. Začala som sa jej báť. Bola som z tejto situácie vyčerpaná, často som sa doma sťažovala manželovi, večer som nemohla zaspať. Nakoniec ma manžel presvedčil, aby som z práce odišla. Našla som si novú. Už vopred som sa však začala obávať, že sa opäť znepáčim  novému šéfovi. V práci som sa preto veľmi snažila. To sa ale nepáčilo kolegyniam, ktoré ma začali ohovárať a správali sa ku mne odmerane. Cítila som sa v kolektíve veľmi sama, nervózna a napätá. Začala som sa báť každého dňa v práci. Opäť som prestala dobre spať, počas celého dňa som cítila napätie a úzkosť. Nadmerne som sa začala obávať o zdravie syna. Uvedomujem si, že aj seba som postupne nadmerne sledovala, pretože ma často bolela hlava, žalúdok, mala som napätie v celom tele. Mala som tiež obavy, že nemáme dosť peňazí. Časom som nebola schopná zvládať domácnosť, pretože som sa na prácu nedokázala dostatočne sústrediť. Navyše manžel začal byť podráždený z mojich prehnaných obáv. Bála som sa, že ma opustí. (žena s Generalizovanou úzkosťou poruchou, zdroj: Prof. J. Praško)

Čo sa mi to deje?

Možno ste takúto otázku samým sebe už položili a v nádeji na zlepšenie poupravili svoje bežné fungovanie tak, aby sa minimalizovala možnosť ocitnúť sa opäť v situácii, v ktorej sa Vám „to“ dialo. Ale ono sa „to“ po čase opäť objavilo. V rovnako zlej alebo ešte v horšej podobe. Postupne ste preto prestali robiť veci, ktoré ste robili, alebo ste ich robili inak (veľa krát obmedzenejšie, náročnejšie), prestali ste cítiť istotu v seba, báli ste sa dní, ktoré prídu, zhoršili sa Vám vzťahy s priateľmi a blízkymi. Viacej ste sa pozorovali, hnevali sa na seba a myšlienky typu: Čo ak …? Vám nedovolili zaspávať ako predtým, nemať bolesti brucha, chrbta, nemať búšivosť srdca, či kľudný dych. Po niekoľkých vyšetreniach u špecialistov ste stáli s lekárskymi závermi v ruke a v hlave Vám ešte teraz rezonujú ich slová: Po zdravotnej stránke ste v poriadku. Aké vysvetlenie teda má to, čo sa Vám dialo? Aj dnes sa stretávame pomerne bežne s tým, aké náročné je ľuďom príčinu prisúdiť vplyvu psychiky. A pri tom za všetkým vyššie popísaným veľa krát stojí práve ona, úzkosť.

O čo ide?

Úzkosť je normálna reakcia na nebezpečenstvo, automatická reakcia tela bojuj alebo uteč, ktorá sa spustí, keď sa cítime ohrození, pod tlakom alebo čelíme náročnej situácii, ako je pracovný pohovor, skúška alebo prvé rande. V miernej podobe úzkosť nie je nevyhnutne zlá vec. Pomáha nám v náročnejšej situácii zostať bdelými a sústredenými, podnecuje nás k činnosti a motivuje k riešeniu problémov. Ale keď úzkosť trvá dlho alebo je svojou intenzitou nadmerná, keď nadmerné obavy a strach zasahujú do našich vzťahov a každodenného života – pravdepodobne sme prekročili hranicu od normálnej úzkosti do oblasti úzkostnej poruchy.

Príznaky úzkostných porúch sa môžu líšiť od človeka k človeku. Niekto môže trpieť intenzívnymi záchvatmi úzkosti, ktoré zaútočia bez varovania, zatiaľ čo iný človek prepadne úzkosti pri myšlienke, že v priestore, ktorom sa nachádza je príliš veľa ľudí. Niekto môže zápasiť s blokujúcim strachom zo šoférovania, z výšok, niektorých zvierat, uzavretých priestorov. Iný človek prežíva silnú úzkosť pri spomienke na konkrétnu životnú udalosť, ktorá sa vyskytla v jeho živote v minulosti. Ďalší môže žiť v neustálom napätí, trápiť sa kvôli všetkému, aj nad tým, že sa trápi. Napriek rôznym formám úzkostných porúch je spoločným znakom prežívaný intenzívny strach alebo obavy, ktoré sú neprimerané situácii. Úzkosť je však viac ako len pocit. Ako produkt reakcie tela „bojuj alebo uteč“ zahŕňa aj širokú škálu fyzických symptómov, vrátane:

  • rýchly, búšiaci alebo nepravidelný srdcový tep
  • potenie alebo návaly tepla
  • zrýchlený dych alebo hyperventilácia
  • svalové napätie, pocit nepokoja alebo neschopnosti pokojne sedieť, chvenie
  • žalúdočné ťažkosti
  • bolesti hlavy, pocit točenia hlavy alebo závratov
  • časté močenie alebo hnačka
  • problémy so spánkom

Kvôli týmto fyzickým symptómom si ľudia trpiaci úzkosťou často mýlia svoju poruchu so zdravotným ochorením. Môžu navštíviť mnohých lekárov a urobiť množstvo výletov do nemocnice, kým sa ich úzkostná porucha konečne rozpozná.

Trpíte úzkosťou?

Úzkostné poruchy patria medzi najčastejšie problémy duševného zdravia (patria tiež medzi najčastejšie psychické poruchy u detí a adolescentov). Aj u nás máme skúsenosť s tým, že v snahe pomôcť si zmierniť tieto nepríjemné stavy ľudia často siahnu po návykových látkach, na ktorých si časom vytvárajú závislosť. A z jedného problému sú zrazu problémy dva. Preto ak Vám prežívaná úzkosť znemožňuje žiť osobný, rodinný, či profesijný život, aký chcete, je dôležité vedieť, že tomu nemusí byť tak na stálo. Správna liečba Vám môže pomôcť tomuto problému skutočne porozumieť, naučí Vás, že existujú kroky, ktoré môžete podniknúť na zmiernenie nepríjemných prejavov úzkosti a postupne opäť získať kontrolu nad svojím životom.

Autorka: Mgr. Katarína Knapíková, klinická psychologička

Ilustračné foto: Unsplash/Joice Kelly