Preskočiť na obsah

Tínedžeri a závislosti: Prečo dnes nie je „cool“ piť alkohol, brať drogy či skúšať automaty

Zverejnené 29.5.2023.

Kategória

Zatiaľ čo v rokoch 2000 až 2010 bol pre mladých ľudí alkohol prostredníkom na tvorenie a udržiavanie priateľstva, teraz mladá generácia považuje opitosť za „nepríjemnú, trápnu a nezaujímavú.“ Zrejme by bolo odvážne nazvať to trendom, no ľudia hovoria čím ďalej otvorenejšie o rokoch trvajúcom živote bez alkoholu. Triezvosť prestáva byť i vďaka nim výsadou podivínov.

Alkohol slúžil dlhú dobu ako sociálny lubrikant. Mnohí z nás si minimálne bez pivka či pohára vína len ťažko predstavili skvelú noc. Triezvosť bola ako zatiahnutá ručná brzda. To posledné, čím by sme sa chceli zdržiavať vo víre náhlenia sa za vzrušením. Doba sa však zmenila.

Generácia Z nám ukazuje, že užiť si večer v triezvom stave nie je problém, a čoraz viac mladých ľudí uprednostňuje triezvosť. Štúdia z roku 2020 odhalila, že v Amerike sa počet abstinentov vo vysokoškolskom veku navýšil počas desaťročí o 8%. Ďalší výskum potvrdil, že v Spojenom kráľovstve došlo k výraznému poklesu konzumácie alkoholu, zvlášť medzi ľuďmi vo veku 16 až 25 rokov. A podobne je to aj v Európe a Austrálii.

Nedá sa hovoriť iba o jednej príčine, ktorá by nám dala vysvetlenie na otázku, prečo mladí ľudia alkohol zo svojho života čoraz viac vylučujú. Medzi hlavné faktory však rozhodne patria nasledujúce:

  1. Opilstvo je trápne. Spája sa so stratou kontroly, úzkosťou, zraniteľnosťou, ba dokonca so zneužitím.
  2. Byť zdravý je cool. Generácia Z dbá o svoje fyzické a psychické zdravie viac ako generácia pred ňou.
  3. Byť odlišný je v kurze. Odlišnosť tvorí jedinečnosť. Odmietnuť pohárik a zostať verný svojim zásadám vzbudzuje rešpekt a záujem. Pre dnešného mladého človeka už nepitie alkoholu nie je spoločenskou samovraždou, ale hrdým vyjadrením určitého názoru. Hodnotou sa stáva čistá myseľ a schopnosť koncentrácie na prežívaný okamih.
  4. Život je drahý. Mladú generáciu podľa výskumov najviac znepokojujú výdavky za život. Neminuté peniaze vkladajú radšej do zážitkov, workshopov či štúdia.
  5. Nové formy relaxu. Generácia Z si dobíja baterky radšej štúdiom, prírodou a osobným rozvojom.

Treba dodať, že i keď sa trend mladých ľudí vymazať si hlavu alkoholom či drogami znížil, naďalej navštevujú bary, podniky a kluby. Tvrdému alkoholu začali konkurovať nealkoholické koktaily a drinky. Zároveň však aj energetické nápoje, ktoré v sebe obsahujú vysoké hladiny kofeínu, karnitínu a iných psychostimulujúcich látok, ktoré pod zásterkou nealkoholičnosti ukrývajú inú potenciálnu závislosť. 

Vyzerá to tak, že všeobecná tendencia nášho mentálneho aparátu sa prejavuje v odhodlaní držať sa zdrojov potešenia, ktoré máme k dispozícii, i v ťažkosti, s ktorou sa ich zriekame. – Sigmund Freud

Možnosti závislosti sú, zdá sa, neobmedzené. Rovnako ako možnosti vyjadriť svoju nezávislosť. Takými sú napríklad autenticita či snaha zmeniť svet, alebo aspoň svoj život nezávisle od čakávania spoločnosti. A jedným zo spôsobov, ako robiť veci inak, môže byť aj abstinencia. Vďaka nej človek vníma svoju cestu intenzívne a ostro všetkými zmyslami, zbytočne sa nepotáca a nepadá v prvej zatáčke po hlave do priekopy. A okrem toho:

Úplná abstinencia je jednoduchšia ako dokonalá striedmosť.Sv. Augustín z Hippa

Autorka: Mgr. Lucia Buchtová, vedúca sestra 2. oddelenia MDZ

Ilustračné foto: Unsplash/Aedrian