Preskočiť na obsah

Sviatok štedrosti a dobrých skutkov. Čo je #GivingTuesday?

Zverejnené 28.11.2023.

Kategória

#GivingTuesday je sviatok štedrosti, dávania a dobrovoľníctva, kedy sa po celom svete šíri dobro a oslavujú sa dobré skutky. #GivingTuesday jedinečným spôsobom spája rôzne skupiny ľudí aj jednotlivcov a povzbudzuje ich k darovaniu. Každoročne sa koná v utorok po Black Friday ako reakcia na nákupný ošiaľ, ktorý je pre toto obdobie typický.

Tento rok pripadá sviatok štedrosti na 28. november.

Myšlienka #GivingTuesday vznikla v roku 2012 a postupne sa rozšírila do vyše 150 krajín. #GivingTuesday je o obyčajných ľuďoch, ktorí spolu dokážu neobyčajné veci.

Radosť z pomoci je väčšia, keď je zdieľaná.

Do oslavy štedrosti a dobrých skutkov sa môžete zapojiť aj netradičným spôsobom. Napríklad i tu, v našej liečebni na Prednej Hore, pri práci so závislými.

Moja dobrá priateľka, duchovná mentorka a zároveň abstinujúca alkoholička Joe Ann Shelton, zvykla vravievať, že Boh pracuje cez ľudí. I keď je už stará dobrá Joe Ann vyše roka tam hore s Bohom, jej slová ožívajú skrz ľudí, ktorých tu denne stretávam. Joe Ann, usilujúca sa o udržanie si vlastnej triezvosti, s obrovskou charizmou a oduševnením pomáhať závislým, kládla ľuďom na srdce túto jej odskúšanú pravdu: „ Ak Ti bude zle, choď za niekým, komu je ešte horšie a rozpovedz mu svoj príbeh. Zachrániš tým dnes svoju triezvosť i jeho.“ V tejto súvislosti zvykla rozprávať príbeh o poľovníkovi, ktorý sa vrátil z Aljašky. Čakajúc na vlak uvidel obďaleč duchovného otca. Podišiel k nemu a vraví:

  • Otče, vidím, že ste veriaci. Aj ja som kedysi veril, ale už neverím.
  • Prečo? – opýtal sa ho kňaz.
  • Raz, keď som poľoval na Aljaške, stratil som sa som sa v snehovej víchrici. Myslel som si, že neprežijem. Prosil som Boha, aby mi pomohol, ale on mi nepomohol.
  • Ako to? – opýtal sa začudovane duchovný otec, – veď ste predsa tu a živý. To znamená, že Boh Vám predsa musel nejako pomôcť.
  • Ale, čo by Boh, – odpovedal poľovník. Eskimák. Bol to eskimák, ktorý šiel práve okolo a zachránil mi život.

Potom, čo Joe Ann ukončila svoje rozprávanie, ukázala prstom na ženu sediacu vedľa nej a dodala: „Táto žena je môj eskimák. To ona ma rok presviedčala z opačnej strany Ameriky, aby som sa šla liečiť z alkoholizmu“ – dodala.

Moje dobré priateľky z USA Joe Ann Shalton a Joyce de Ridder, ktoré 12 rokov prežili na Slovensku, kde šírili posolstvo duchovného programu zotavovania 12 krokov Anonymných alkoholikov a pravidelne navštevovali a edukovali našich pacientov, ma naučili o závislosti zopár dôležitých právd. Jednou z nich, a možno tou najpodstatnejšou je, že piť dokážeš aj sám, no abstinovať sám nedokážeš. Cez silu skupiny ponímali Vyššiu moc, na ktorej stavia program 12 krokov. Svoj dar priniesli mne i pacientom v programe 12 krokov AA. Naučili ma, že výsledkom duchovného prebudenia je odovzdávať ostatným alkoholikom to, čo pomohlo im. Zvykli vravievať: „Zadarmo si dostal, zadarmo dávaj.“ A tiež: „ Len vtedy to bude žiť, keď to podáš ďalej.“

Ako to môžeme urobiť my?

Ako odovzdávať dar nádeje, viery a sily tým, ktorí ešte trpia? Ako môžeme odovzdávať posolstvo ostatným alkoholikom? Kedykoľvek hovoríme s ostatnými o nádeji, sile a vlastných skúsenostiach, odovzdávame toto posolstvo ďalej. Kedykoľvek povieme niekomu, kto ešte pije, že existuje nádej a pomoc, nesieme tento odkaz ďalej. Kedykoľvek dáme niekomu literatúru o AA (Anonymných alkoholikoch), nesieme tento odkaz. Keď pomôžeme svojim rodinám a priateľom, susedom a kolegom nájsť pomoc v Al-Anone, nesieme túto zvesť ďalej. Zakaždým, keď niekomu pomôžeme, pomáhame tým sebe. Zakaždým, keď vidíme niekoho, kto sa ešte trápi a ponúkneme mu pomocnú ruku, nesieme tento odkaz ďalej.

„Jediným spôsobom, ako uznať hodnotu daru, ktorý sme dostali, je odovzdávať ho ďalej.

Najväčším darom, ktorý dáva duchovný program zotavovania 12 krokov, je schopnosť milovať. Bez očakávania odplaty sa otvárame voči iným, lebo sme sa stali schopnými milovať. Zdieľame sa navzájom, učíme sa akceptovať seba a skutočnosť, kým sa stávame. S dvanástimi krokmi sme zároveň dostali pozvanie na oslavu života.

Ďakujem svojim priateľom, ktorí ma vďaka ich závislosti naučili, akú silu má hĺbka priateľstva a ozajstných vzťahov. I to, aká liečivá je moc priateľstva v zotavovaní sa zo závislosti. Už verím, že žiadne stretnutie nie je náhodné.

Autorka: PhDr. Štefánia Laskovská, klinická psychologička a psychoterapeutka

Ilustračné foto: Unsplash/Markus Spiske