Preskočiť na obsah

Svetový deň zdravého spánku

Zverejnené 19.3.2020.

Kategória

„Skoro spať, zavčasu vstať, toť cesta k zdraviu, múdrosti a šťastiu“

Benjamin Franklin

Spánok je pre človeka nenahraditeľným zdrojom energie, zabezpečuje regeneráciu organizmu a jeho nedostatok môže spôsobiť celý rad zdravotných komplikácií. Počas spánku dochádza k spomaľovaniu metabolizmu a celkovej regenerácii tela. Pri príležitosti Svetového dňa zdravého spánku, ktorý oslavujeme 21. marca, si pripomíname jeho význam pre náš život.

Množstvo spánku do veľkej miery závisí od veku a zdravotného stavu. Deti a adolescenti potrebujú viac spánku, pretože ich telo sa počas spánku vyvíja (v spánku sa totiž vylučuje rastový hormón). Novorodenci a malé deti spávajú aj cez deň, aby sa pokrylo potrebné množstvo spánku.

Výskumníci z Národnej spánkovej nadácie (NSF) skúmali potrebu spánku u ľudí v rôznom štádiu života.

V tabuľke nájdete odporúčanú dĺžku spánku pre všetky vekové skupiny. 

  Min. hod.  Max. hod.
0-3 mesiace 11 19
4-11 mesiacov 10 18
1-2 roky 11 14
3-5 rokov 8 14
6-13 rokov 7 12
14-17 rokov 7 11
18-25 rokov     6 11
26-64 rokov 6 10
65+ rokov 5 9


Spánok ovplyvňuje zdravie, keďže počas neho sa telo zotavuje a bunky sa obnovujú. Sami vieme, že keď nás trápi nejaké akútne alebo chronické ochorenie, potrebujeme viac spánku než normálne, pretože telo usilovne pracuje. Únavu častokrát spôsobujú aj samotné lieky, teda spíme ešte o to viac.

Spánok a alkohol

Pozitívne účinky alkoholu sú klamlivé. Alkohol vám síce pomôže zaspať, ale nijak inak nezlepšuje váš spánok. Práve naopak. Väčšie množstvo alkoholických nápojov môže zapríčiniť poruchy spánku. Alkohol vás o zdravý spánok okráda.

Ak si občas dáte pohár vína alebo piva, nebude to mať žiadny vplyv na váš spánok, ale pravidelné pitie väčšieho množstva alkoholu už môže vážne ohroziť kvalitu spánku. Alkohol narušuje tzv. REM fázu spánku, čo je snová fáza nutná pre našu regeneráciu. Narušenie REM fázy môže negatívne ovplyvniť proces zapamätávania a naše sústredenie. Snová REM fáza prichádza až vtedy, keď naše telo odbúra alkohol. Opitý človek väčšinou upadne do hlbokého bezsenného spánku a telo prichádza o dôležitú, regeneračnú časť spánku. Nadmerným pitím alkoholu sa oberáme o sny a zobúdzame sa unavení a bez energie.

Únava a bolesť hlavy nie sú jedinými dôsledkami spánku v alkoholovom opojení. Stuhnutá šija, svalová únava a kŕče sú ďalšie nepríjemnosti spojené s rannou opicou. Alkohol počas spánku otupí naše telo natoľko, že sa „zabudne“ hýbať a spíme strnulo v jednej polohe. Za normálnych okolností sa počas spánku prirodzene pretáčame a polohujeme tak, aby sa nám spalo príjemne. Ak máte problémy so spánkom alebo zaspávaním, konzumácia alkoholu nie je vhodné riešenie.

Bc. Lucia Oravec Koreňová (referent marketingu a vzdelávania)