Preskočiť na obsah

Svetový deň behu je opäť tu, zoberte si tenisky a bežte ho osláviť. Doslova.

Zverejnené 5.11.2022.

Kategória

Beháme kvôli kondícii, súťaživosti a tiež zdravému rozumu. Ide totiž o lacný a efektívny spôsob, ako spáliť kalórie a udržať sa vo forme. A hoci o benefitoch behu vieme, aj tak je mimoriadne ľahké tejto aktivite odolávať. Obuť si tenisky je neustály psychologický boj. Skúsení bežci majú – našťastie – niekoľko nástrojov na udržanie motivácie v behaní.

Kúpte si nové tenisky. Oddaní bežci vedia, že zakaždým, keď si prvýkrát šnurujú nový pár bežeckých topánok, sa deje niečo špeciálne. Tieto novotou voňajúce tenisky sú ako čistý štít, nový začiatok a ďalšia možnosť vyraziť za bežeckými cieľmi. Ak ste sa teda nepustili do tejto aktivity naboso, tak topánky sú stálym partnerom, ktorý vám bude robiť spoločnosť pri každom behu.

Stanovte si ciele a buďte zodpovední. Sme tvory zvyku, najlepšie je preto začleniť beh do rozvrhu rovnakým spôsobom, ako doň patria umývanie zubov či sprchovanie. Stanovte si pravidelný bežecký plán a buďte k sebe úprimní. Ak ste ráno bez života, je pravdepodobné, že o piatej z postele nevyskočíte s radosťou, aby ste si išli zabehať. A pokiaľ začínate, tak zrejme nie je príliš reálne, aby ste denne zabehli päť kilometrov. Napriek tomu sa snažte vtesnať beh do svojho dňa či už je to ráno alebo večer. Ciele si zapíšte do denníka. Váš denník môže obsahovať vzdialenosť, tempo či vedľajšie poznámky o konkrétnej trase. Po určitom období si stanovte týždenné ciele, aby ste svoje doterajšie výsledky zlepšili.

Zaregistrujte sa na preteky. Či už ste ostrieľaní bežci alebo nováčikovia, ktorí nikdy neprekročili štartovú čiaru, vedzte, že preteky sú jedným z najlepších motivačných nástrojov. Istým spôsobom vás rozhýbu, pretože zahŕňajú krátkodobé ciele (tréningy) a dlhodobé ciele (samotné preteky).

Behajte s kamarátmi. Beh obyčajne nebýva tímovým športom, ale to neznamená, že by ste neocenili spoločnosť iných bežcov. Venovať sa tejto aktivite s priateľmi raz alebo dvakrát týždenne podľa vašich rozvrhov vám pomôže. A pokojne sa posuňte ešte ďalej tým, že sa pridáte do bežeckého klubu. Je pravdepodobnejšie, že sa budete tejto aktivity venovať v blízkosti iných ľudí, ktorí smerujú k rovnakému cieľu.

Nebojte sa zmeny. Nechajte svoje telo a myseľ v nevedomosti. Nastavte si rôzne trasy, aby ste každý deň nemuseli bežať tou istou. Vyberte si rôzne vzdialenosti, terény. Zvážte päťkilometrový beh v jeden deň a desaťkilometrový beh v ďalší deň. Obmieňajte svoje tempo striedaním kratších, rýchlejších behov s dlhšími, pomalšími behmi.

Počúvajte hudbu alebo zvoľte iné pomôcky. Hudba doslova podnecuje vnútorný oheň. Zároveň zmierňuje nudu a odvádza vašu pozornosť od vyčerpania či svalových bolestí. Umožňuje vám ponoriť sa do hlbšieho stavu a vypustiť akýkoľvek odpor. Niektorí z vás sa však chcete čo najrýchlejšie zamerať na spaľovanie kalórií či prekonanie svojho najlepšieho času, v tomto prípade si vyberte hudbu, ktorá vás povzbudí a rozprúdi vám adrenalín.

Odmeňte sa. Neustále sa odmeňujte za dodržiavanie bežeckého režimu. Pre niekoho môže byť tou najväčšou odmenou potrebná prestávka. Ak sa celý týždeň držíte svojho plánu, uistite sa, že si na jeho konci urobíte deň voľna.

Vzdajte sa behu. Naozaj, vzdajte sa ho. Ak niečo robíte pričasto, začne vás to nudiť bez ohľadu na to, či ste príležitostní bežci alebo elitní pretekári na dlhé trate. Nemusíte sa počas týždňa tvrdohlavo držať stanoveného počtu behov, a to najmä ak sa vám táto aktivita zdá mučivá či nudná. Nasledujte svoju vášeň a sústreďte sa na udržiavanie tela vo forme v prospech vášho duševného a fyzického zdravia.  

Autor: Volodymyr Cherevychnyi, sekundárny lekár

Ilustračné foto: Pexels/Philip Ackermann