Preskočiť na obsah

Stres, úzkosť a strach života v informačnom pretlaku. Pomáha pozitívne myslenie i dobrá životospráva

Zverejnené 5.4.2023.

Kategória

Stres, úzkosť a strach sú neoddeliteľnou súčasťou psychického nastavenia a prežívania ľudí v rozvinutých krajinách sveta. Žijeme v modernej dobe plnej informácií, ktoré nás denne zahlcujú, a často nie sme schopní vyhodnotiť ich dôležitosť či bezvýznamnosť. Preto žijeme v akomsi „informačnom pretlaku“.

Z toho vyplýva aj úzkosť a strach ako to všetko zvládneme. Ako sa postaráme sami o seba, o svoji rodinu, ako dokážeme zvládnuť objem povinností a problémov, ktoré pred nás stavia život? V modernej dobe sme podľa niektorých zdrojov nútení každý deň vykonať toľko rozhodnutí, koľko človek v kamennej dobe neurobil za celý svoj život. To všetko pôsobí na naše telesné a duševné zdravie.

A teda „nabaľujú sa na nás telesné civilizačné choroby“, akými sú vysoký krvný tlak, cukrovka, niektoré druhy rakoviny, ktoré sú priamo spojené s prežívaním stresu. Okrem toho sa objavujú aj duševné choroby ako neurózy, depresie či poruchy spánku. To všetko vieme. Avšak ako sa s týmito fenoménmi vysporiadať, aby sme neboli ohrození?

Zvládnuť sa to dá, no nie je to celkom jednoduché. V prvom rade treba vyzdvihnúť pozitívne myslenie alebo silu pozitívneho myslenia. Nejde iba o akési premýšľanie o príjemných veciach. Je to proces trénovania svojho myslenia tak, aby človek každodenne aj v ťažkých životných situáciách neupadal do beznádeje, ale aby sa vedel podržať.

Týmto spôsobom sa učí vidieť aj v tých negatívnych veciach a udalostiach niečo pozitívne, z čoho sa dá napríklad poučiť. Dôležitý je tiež správny životný štýl – primerané rozvrhnutie dňa, balans medzi prácou a oddychom, dostatočne dlhý spánok, správne stravovanie sa či aktívny oddych v podobe pohybových aktivít.

Znie to pekne, lákavo a jednoducho. Avšak treba sebadisciplínu, aby sme dokázali pretransformovať teóriu do reality. Zároveň sa nesmieme nechať odradiť prvými neúspechmi alebo súhrou negatívnych okolností, ktoré môžu trvať aj relatívne dlho. Znamená to totiž aj ísť proti sebe, proti doterajším zlozvykom a stereotypom. Je na každom z nás, do akej miery chceme zmeniť svoj život.

Autor: MUDr. Andrej Vladimír lekár špecialista – psychiater adiktológ

Ilustračné foto: Pexels/Andrea Piacquadio