Preskočiť na obsah

Šport, pohyb a ich dôležitosť vo vašom živote

Zverejnené 12.4.2024.

Kategória

Prepotené tričko, plný energie a skvelý pocit k tomu? Nie nadarmo sa hovorí, že šport a pohyb patria k aktívnemu odpočinku. Už od pradávna je fyzická aktivita prirodzenou a neoddeliteľnou súčasťou ľudského života a v tejto dobe by tomu nemalo byť inak. Pohyb a šport idú ruka v ruke. Venovaním sa pohybovej aktivite, prispievame nielen k svojmu fyzickému zdraviu, ale taktiež podporujeme dobrú psychickú kondíciu.

Vy také pocity zo športu nemáte? Poďme sa preto bližšie pozrieť, kam až môžu siahať blahodárne účinky fyzickej aktivity na telo i dušu.

Šport a fyzické zdravie

Veľmi malé percento ľudí si uvedomuje, že akákoľvek aktivita alebo šport dokážu vo veľkej miere ovplyvniť fyzické zdravie, a tým aj kvalitu života v každej vekovej kategórii. Pohyb vplýva na správny pohybový vývoj už od detského veku a ovplyvňuje držanie tela a pohybové stereotypy v dospelosti. Buduje tiež fyzickú kondíciu, koordináciu, vytrvalosť.

Motívy, prečo začať so športom, sú rôzne. Väčšina ľudí zaraďuje šport do svojho života kvôli tomu, že chcú lepšie vyzerať a hlavne schudnúť. K najlepšej pohybovej aktivite patrí napr. rýchla chôdza, nordic walking, beh, turistika, plávanie, bicyklovanie a iné. Každý však nemá čas robiť šport pravidelne. Rozhodne netreba zúfať.

Aj malé zmeny v životnom štýle môžu priniesť pozitívny výsledok. Namiesto výťahu použite schody, do práce choďte na bicykli, na menší nákup pešo. Do pohybovej aktivity sa počítajú aj domáce práce (varenie, upratovanie, žehlenie), práce okolo domu (kosenie, zametanie), práce v záhrade (hrabanie, sadenie), prechádzky v prírode so psíkom. Akákoľvek aktivita je lepšia ako žiadna.

Pohyb ako prevencia chorôb

Výdobytky modernej techniky a súčasný spôsob života majú za následok rozvoj rôznych civilizačných ochorení. Nárast obéznych ľudí a ľudí s nadváhou, ochorenia srdcovo – cievne, nevhodný stravovací systém, metabolické ochorenia, nervové a psychické chorenia.

Aby náš pohybový aparát – kosti, kĺby, svaly, šľachy a väzy zostali v dobrej kondícii, potrebujú fyzickú aktivitu. Zaťaženie kostí, ktoré prirodzene vzniká pri pohybe, vedie k ich mineralizácii, preto je pohyb nástrojom pri prevencii osteoporózy. Pri pohybe naše svaly spotrebúvajú glukózu, ktorá sa do buniek dostáva za pomoci inzulínu. Pravidelná záťaž na organizmus pomáha udržať citlivosť svalových buniek na inzulín, a preto hrá pohyb veľkú úlohu pri prevencii cukrovky II. typu.

Športovaním nezapájame do činnosti len svaly, ale aj naše srdce, ktoré musí prepumpovať viac krvi ako v pokoji. Tým zabránime ukladaniu artériosklerotických plátov na stenu ciev, znížime hladinu  „zlého“ LDL cholesterolu v krvi, čo má za dôsledok zníženie rizika vzniku infarktu myokardu, cievnej mozgovej príhody, trombóz, zápalu žíl.

Taktiež sa nám môže podariť dostať pod kontrolu vysoký krvný tlak. Pohybová aktivita prispieva k lepšiemu tráveniu a metabolickým procesom prebiehajúcim v ľudskom tele. Prijímané nutrienty sa lepšie trávia a organizmus ich systematickejšie vie využiť v procese regenerácie alebo pri tvorbe svalových vlákien.

Zdravý tráviaci systém a črevná flóra lepšie odolávajú vírusom a baktériám. Športovaním si posilňujeme aj imunitný systém. Určite tento zoznam nie je kompletný, ale je úplne zjavné, že pohyb zohráva dôležitú úlohu v našom živote.

Vplyv športu na psychiku

Mentálne zdravie je základným predpokladom šťastného a bezprostredného života. Vplyv športu na psychickú pohodu je veľmi obšírny. V súčasnosti má veľa ľudí sedavé zamestnanie, psychické ťažkosti, majú pocit, že sú v jednom kole. Pohyb ako taký nemá vplyv len na náš pohybový aparát, ale taktiež aj na hormóny, ktoré sú produkované a následne vyplavované do krvného obehu. No a tie veľmi úzko súvisia s myslením, náladou a celkovým vnútorným rozpoložením jedinca.

Tak, ako sa tréningom zlepšuje kondícia a postava, človek sa začne cítiť lepšie, sebavedomejšie, je plný energie a viac motivovaný. Následkom čoho dochádza k odbúravaniu stresu, potlačeniu depresií, psychického vypätia, úzkostí, panických atakov. Šport je jeden z dostupných a dôležitých prostriedkov, ako sa popasovať alebo predchádzať takýmto problémom a najlepšie na tom je to, že je zadarmo.

Dôležitý je aj zo sociálneho hľadiska. Prostredníctvom športu sa môžeme pripájať k rôznym komunitám, či ide o skupiny ľudí, ktorí majú záujem o športovú aktivitu alebo športové tímy, kluby. To nám umožňuje stretnúť nových priateľov, budovať a rozširovať náš sociálny kruh. Všetky tieto pozitívne benefity fyzickej aktivity predsa stoja pár minút vášho času.

Ak ste sa rozhodli venovať pohybu alebo aktívnemu športu je potrebné si tiež dopriať kvalitnú regeneráciu. Tak ako telo vyžaduje zregenerovať, tak je potrebné zrelaxovať i myseľ, aby ste si nabudúce mohli opäť obuť tenisky a užiť si radosť z pohybu.

„Kto pestuje šport, robí pre svoj mozog viac ako niekto,
kto celý deň sedí v kresle a sústredene premýšľa.“ 
– Gerd Kampermann

Autori: Bc. Kristína Kováčová, zdravotnícky laborant

Ilustračné foto: Unsplash/John Arano