Preskočiť na obsah

Sloboda, sladká, sloboda. Toto je 9 krokov, ako si jej vniesť do osobného života o čosi viac

Zverejnené 9.11.2022.

Kategória

Sloboda. Slovenskými slovníkmi definovaná ako možnosť voľne sa rozhodovať, prejavovať, myslieť. Neviditeľný a napriek tomu nesmierne silný pocit nezávislosti, ktorý nám na každom kroku dáva možnosť voľby. A presne to si 9. novembra pripomíname prostredníctvom Svetového dňa slobody.

Táto udalosť z historického hľadiska nepripadá iba na akýsi „obyčajný“ či nebodaj „všedný“ deň. Práve naopak. Presne pred 33 rokmi totiž došlo v Nemecku k pádu Berlínskeho múru, ktorý je azda najznámejším symbolom minulého režimu, a železnej opony zároveň. V tomto momente získali dva dovtedy rozdelené bloky vytúženú slobodu, ktorú „dedíme“.

Ak sa aj napriek tomu, v akom období aktuálne žijeme, necítite skutočne slobodní či voľní, nastal ten správny čas s tým niečo urobiť. Pokiaľ v sebe máte postavený taký svoj malý „Berlínsky múr“, poďte ho strhnúť a nadýchnuť sa z plných pľúc. Webová stránka wikiHow má pre vás pár 9 tipov, ako získať o čosi viac vytúženej slobody v osobnom živote.

  1. Prijmite fakt, že sloboda má svoju cenu. Nech urobíte akékoľvek rozhodnutie, počítajte s tým, že bude mať svoje plusy aj mínusy.
  2. Držte sa bokom od tých, ktorí vás ťahajú ku dnu. Ak sa nedokážete v pokoji zhodnúť s človekom či skupinou ľudí, pokračujte vpred bez nich.
  3. Obklopte sa láskavými spoločníkmi. Začnite sa stretávať s osobami, ktorým dôverujete, a sami sa snažte byť ostatným dobrými priateľmi.
  4. Hovorte slová „prosím“ a „ďakujem“. Možno znie táto pripomienka detinsky, no verte, že vďaka týmto spôsobom sa v živote dostanete ďalej a zanecháte aj dobrý prvý dojem.
  5. Príďte na to, čo vás robí šťastnými. A nielen to, nájdite všetko, čo vás inšpiruje, upokojuje, rozosmieva a obklopte sa tým.
  6. Nájdite si jeden alebo dva koníčky. Zamerajte sa na niečo, o čom sa skutočne oplatí viesť konverzáciu s ostatnými.
  7. Popremýšľajte o novej práci. Mnoho ľudí stresuje kvôli zamestnaniu, alebo si prajú byť vlastnými šéfmi, tak to proste urobte!
  8. Menej je niekedy viac. Možno sa cítite uväznení kvôli množstvu zodpovednosti, ktorú nesiete na svojich pleciach, a sotva stíhate žiť. Nájdite si čas aj na seba.
  9. Vykročte zo svojej komfortnej zóny. Urobte niečo, o čom si myslíte, že by ste to za normálnych okolností nikdy urobiť nedokázali. Pustite sa do niečoho, na čo budete skutočne hrdí. Prekvapí vás, čo všetko dokážete.

Autorka: Mgr. Rozália Hubeňáková, referentka marketingu a vzdelávania

Ilustračné foto: Pexels/Kourosh Qaffari