Preskočiť na obsah

Rozdávajme komplimenty napravo-naľavo. Oslavujú totiž svoj medzinárodný deň

Zverejnené 24.1.2022.

Kategória

Skúsme sa v tomto momente zamyslieť nad tým, kedy naposledy sme niekomu v okolí, nech už je to blízky človek z rodinného kruhu, dobrý priateľ alebo o čosi menej známy kolega v práci, povedali zo srdca niečo milé – lichotivé, niečo, čo ho skutočne „zahrialo na duši“?

Slovník súčasného slovenského jazyka definuje kompliment ako niečo, čím dokážeme osobe naproti vyjadriť pochvalu, povzbudenie, uznanie či vyzdvihnúť jej prednosti. Slová, ktoré každý deň vychádzajú z našich úst, majú priam neuveriteľnú moc. Na jednej strane vedia páliť a ublížiť, na tej druhej povzniesť a potešiť.

Nie je azda Medzinárodný deň komplimentov ideálnou príležitosťou rozradostiť ľudí naokolo? Tieto pozitívne slová sú totiž skutočne pozoruhodnými javmi v našich životoch, ktoré podľa webovej stránky National Today dokážu spôsobiť nasledovné:

  • Umocňujú naše sebavedomie. Slová chvály rozjasňujú deň. Akonáhle niekto ocení naše pozitívne črty, tak sa vyrovnáme a hneď kráčame o čosi sebavedomejšie.  
  • Ich rozdávanie nás nič nestojí. Na rozdiel od Vianoc, počas ktorých míňame peniaze na darčeky, sú komplimenty úplne zadarmo. A preto ich môžem rozdávať všetci bez ohľadu na to, koľko peňazí máme na účte.
  • Fungujú aj na pracovisku. Komplimenty môžu pomôcť tiež nadriadeným v spoločnostiach, pretože dokážu motivovať zamestnancov. Podľa štúdií totiž pochvala a finančná odmena aktivujú rovnakú časť mozgu. A tak sú jednou z možností ako zvýšiť výkonnosť na pracovisku.

A ako by mal vlastne vyzerať kompliment? Podľa National Today stačí, aby pochádzal z úprimného obdivu a uznania. Pokiaľ budeme myslieť vážne to, čo hovoríme, akurát dáme slovám zdvorilú formu, tak to bude vždy fungovať. Postarajme sa dnes o to, aby sa ľudia v našej blízkosti usmievali. Úsmev nám predsa všetkým pristane. A nešetrime prívetivými slovami chvály pri tých, ktorí si ich skutočne zaslúžia.

Autorka: Mgr. Rozália Hubeňáková, referentka marketingu a vzdelávania

Ilustračné foto: Unsplash/Erik Mclean