Preskočiť na obsah

Prvá pomoc by mala byť základnou zručnosťou každého z nás. Oslavuje dokonca aj svoj deň

Zverejnené 10.9.2022.

Kategória

Druhá septembrová sobota každoročne značí oslavu Svetového dňa prvej pomoci, kedy si pripomíname, ako môže prvá pomoc zachrániť životy v každodenných a krízových situáciách. Cieľ spočíva v snahe zvýšiť povedomie o nevyhnutnosti prvej pomoci v prípade nehody a podpore získania vedomostí v oblasti prvej pomoci prostredníctvom školení zameraných na úspešnú reakciu a dôveru konať v prípade potreby. Výnimkou nie je ani rok 2022, v ktorom pripadol Svetový deň prvej pomoci na 10. septembra.

História a význam Svetového dňa prvej pomoci siaha až do roku 1859, počas ktorého bol mladý ženevský obchodník menom Henry Dunant svedkom strašného masakru a utrpenia v bitke pri Solferine. Svoje skúsenosti a zhrozenie opísal v knihe s názvom „Spomienky na Solferino“, v ktorej vyjadril myšlienku viesť nezávislú organizáciu, ktorá by poskytovala starostlivosť a pomoc zraneným vojakom.

Dunantove návrhy a iniciatívy dostali v roku 1863 konkrétnu podobu a podnietili vytvorenie Medzinárodného výboru pre pomoc raneným, z ktorého sa neskôr stal Medzinárodný výbor Červeného kríža. Potreba humanitárnych aktivít je však v súčasnosti rovnako dôležitá ako v roku 1859. Prvá pomoc je základná zručnosť, ktorá poskytuje rýchle a efektívne zásahy, ktoré pomáhajú minimalizovať zranenia a zlepšiť šance na prežitie osoby v núdzi.

V dôsledku neskorej a nedostatočnej lekárskej pomoci však naďalej prichádzajú každý rok o život milióny ľudí. Práve preto v tento deň viac ako 100 spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca organizuje podujatia po celom svete, ktoré podnecujú širokú verejnosť, aby si uvedomila potrebu prvej pomoci a získala základy jej realizácie. Ak nepoznáte prvú pomoc, dnes je skvelý deň na to, aby ste to napravili a zaviazali sa absolvovať kurzy prvej pomoci.

Autorka: Mgr. Darina Gešková, vedúca sestra 1. oddelenia psych., 1.oddelenia MDZ

Ilustračné foto: Unsplash/Martin Splitt