Preskočiť na obsah

Pozvite do svojho života pozitívne myslenie a optimizmus. Verte, že sa vám to oplatí!

Zverejnené 13.9.2022.

Kategória

Hlavnou myšlienkou dnešného Svetového dňa pozitívneho myslenia je zvýšiť povedomie ľudí o vplyve pozitívneho myslenia a optimizmu na zdravie človeka. Ak budete myslieť inak a prestanete vo všetkom hľadať chyby, aj váš život sa obráti k lepšiemu.

Pozitívne myslenie je v skutočnosti pozitívny pohľad na život. Rozširuje horizonty našich možností. Zároveň nám necháva oči otvorené pre rôzne šance, ktoré by sme možno inak ani nevnímali. Pozitívny pohľad na svet má aj iné výhody. Pomáha lepšie zvládať aktuálne ťažkosti, stres a problémy.

Robí to prostredníctvom novej schopnosti vidieť a hľadať ďalšie spôsoby. Takýto prístup zároveň prináša následne aj pozitívne pocity. Princíp je jednoduchý: ak zažívame emócie, akými sú napríklad radosť, naplnenie, lásku – vidíme, že pred sebou máme viac ciest.

Zdravie a pozitívne myslenie

Zrejme sa pýtate, či môže pozitívne myslenie, respektíve zmena myslenia ovplyvniť zdravotný stav. Odpoveďou je áno. Dnes je už veľa literatúry, ktorá to popisuje. Louise Hay vo svojich knihách píše o prepojení nášho myslenia s naším zdravím. Dokonca zašla tak ďaleko, že priraďuje ku konkrétnym ochoreniam možné emočné problémy, i to, ako z toho von (Miluj svoj život, Láska sa rodí v tebe).

Ľudská povaha je od prírody nastavená na optimizmus. Negatívne udalosti sa postupom času dostávajú do úzadia, a v pamäti nám ostávajú pozitívne skúsenosti a emócie. Žiaľ, v poslednom období sme naučení myslieť najmä negatívne. Televíziou a internetom sa šíria správy o hrôzostrašných historkách a príbehoch, ktoré sa stali u nás alebo vo svete. Od nepamäti sa zlé správy šírili rýchlejšie ako dobré.

Každý z nás sa snaží zbaviť negatívnych myšlienok a pocitov, ktoré radikálne ovplyvňujú náladu a myšlienkové pochody. Pozitívne myslenie vám nenavodí len úsmev na tvári, no pomôže aj vašej psychike.

Ako začať s pozitívnym myslením?

Naučiť sa obracať negatívne myslenie na pozitívne je možné. Proces je jednoduchý, ale vyžaduje si čas a cvičenie – ako každý návyk. Ako na to?

 • Nájdite oblasti vo svojom živote, v ktorej typicky uvažujete negatívne.
 • Sledujte sami seba.
 • Pokúste sa nájsť aj v negatívnom kúsok pozitívneho.
 • Buďte otvorení humoru v každodennom živote. 
 • Uvoľnite sa.
 • Venujte sa zdravému životnému štýlu.
 • Obkoleste sa pozitívne naladenými ľuďmi.
 • Tešte sa z maličkostí.
 • Pracujte na pozitívnom spôsobe hovorenia k sebe, ak vám mysľou prebehne negatívna myšlienka, racionálne ju ohodnoťte a odpovedajte na ňu niečím pozitívnym.        
 • Venujte sa všetkému, čo zvyšuje vaše pozitívne emócie, čo je pre vás pozitívne.
Môžeme si vybrať, aký bude náš deň

Len my rozhodujeme, z akého uhlu pohľadu sa na každý deň pozrieme. Ak chceme byť šťastní, musíme sa naučiť vidieť aj v tom negatívnom niečo pozitívne. A na záver pár situácii, ako vnímať deň pozitívne:

 • Dnes sa môžem sťažovať, pretože vonku prší, alebo môžem byť vďačný za to, že sa tráva zalieva zadarmo.
 • Dnes sa môžem sťažovať na svoje zdravie, alebo sa môžem radovať, že som sa ráno prebudil a žijem.
 • Dnes môžem šomrať, pretože musím ísť do práce, alebo môžem kričať od radosti, že mám prácu a stabilný príjem.
 • Dnes sa môžem cítiť mrzuto, pretože ma doma čaká množstvo domácich povinností, alebo môžem oceniť to, že mám domov a rodinu.

Ilustračné foto: Pexels/Hassan Ouajbir

Autorka: Mgr. Viera Lábajová, námestníčka pre úsek ošetrovateľstva