Medzinárodný deň žien (MDŽ) pripadá každoročne na 8. marca. Je vo svete rešpektovaným sviatkom, ktorý zaviedla OSN pre pripomienku štrajku newyorských krajčírok z roku 1908. Ženy vtedy usilovali o kratší pracovný čas, lepšie platy, hlasovacie právo a koniec detskej práce. Prvý oficiálny sviatok žien bol oslávený 28. februára 1909, dátum 8. marca sa ustálil až po prvej svetovej vojne a MDŽ ako taký v roku 1975.
Na začiatku 20. storočia patrilo medzi hlavné ciele sviatku vybojovanie volebného práva žien, o ktoré sa najviac zaslúžili Britky spolu s Američankami. V súčasnosti MDŽ vyzdvihuje solidaritu žien v oblasti rovnakých šancí, spravodlivosti, mieru a rozvoja. Oslavuje sa ženskosť a emancipácia, ktorá bohužiaľ na mnohých miestach na svete nie je samozrejmosťou ani v 21. storočí.
MDŽ má tradície najmä v Európe, USA či Ázii. Talianky prijímajú 8. marca od mužov žltú kvetinu mimózy a od štátu napríklad bezplatný vstup do múzeí. Turkyne absolvujú rôzne spoločenské akcie, i v reštauráciách, kde sú v tento deň vyhlásené oslavy bez prítomnosti mužov. Takmer pôvodnú podobu má MDŽ v Argentíne, kde sa ženy vydávajú do ulíc a bojuje za svoje práva. V Číne je zase už od roku 1949 štátnym sviatkom spojeným s poldňovým voľnom pre zamestnankyne.
Avšak aj marcová pripomienka veľkého počtu aktivít i úspechov súvisiacich so ženskou emancipáciou je rozhodne na mieste. Je to čas, kedy by sme sa najmä my muži mali zastaviť, pozrieť sa okolo seba, poďakovať sa a vzdať úctu všetkým ženám v širšom, či užšom okolí, matkám, manželkám, spolupracovníčkam… Jednoducho preto, že sme im dlžní za veľmi veľa, za všetku starostlivosť, toleranciu, často i sebaobetovanie, oporu, nezištnú pomoc v celom priebehu nášho života.
Sú rôzne pohľady na postavenie ženy v spoločnosti – na strane jednej je to snaha o prehnanú emancipáciu, na strane druhej znevažovanie snahy žien o sebarealizáciu. Oba extrémy sú možným zdrojom frustrácie a depresií so všetkými ich následkami. Umožniť nájsť ženám zlatú strednú cestu, aby neutrpela ujmu rodina, a aby došlo i k naplneniu ich osobných ambícií, je úlohou predovšetkým nás mužov. Vďaka ženám za všetko čo pre nás a často i za nás urobili, za ich pochopenie, toleranciu a úprimnú láskavosť.
Autor: MUDr. Pavel Pelikán, lekár – špecialita v odbore vnútorné lekárstvo a všeobecné lekárstvo
Ilustračné foto: Unsplash/Vonecia Carswell