Preskočiť na obsah

Oslávte Medzinárodný deň bez fajčenia. Ak sa chystáte skoncovať s týmto zlozvykom, dnešok je ideálny

Zverejnené 20.11.2021.

Kategória

Medzinárodný deň bez fajčenia sa nám každoročne pripomína 20. novembra z iniciatívy a podpory Medzinárodnej únie v boji proti rakovine (UICC). Mnohí ľudia denne premýšľajú o tom, ako skoncovať s fajčením, ako dať za ním definitívnu bodku. Každá nezapálená cigareta predsa znamená cestu k skvalitneniu života a zmierneniu zdravotných dôsledkov dlhoročného fajčenia.

Cigarety sú však silným protivníkom. Hoci sa o ich škodlivosti na ľudské zdravie vedie dlhodobá osveta, celosvetovo sa počet fajčiarov nijako výrazne neznižuje. A o aj napriek tomu, že rozsiahle vedecké štúdie už v minulosti poukázali na negatívny vplyv užívania tabaku pre zdravie pľúc a jeho súvislosť s množstvom respiračných ochorení.

Fajčenie je zároveň škodlivé pre imunitný systém, oslabuje jeho schopnosť reagovať na infekcie, kvôli čomu sú fajčiari náchylnejší na infekčné ochorenia. Preto by sme nemali opomenúť ani aktuálnu celosvetovú pandémiu a detailnejšie sa zamerať na negatíva fajčenia v čase koronavírusovej epidémie.

Ako môže súvisieť fajčenie s pandémiou?

Fajčiari tabakových výrobkov môžu byť náchylnejší na nákazu ochorením Covid-19, pretože fajčenie zahŕňa kontakt prstov (v prípade kontaminovaných cigariet) s perami. Tento akt teda zvyšuje možnosť prenosu vírusov z rúk priamo do ústnej dutiny.

Fajčením sa okrem toho znižuje kapacita pľúc a zvyšuje riziko vzniku mnohých respiračných ochorení. Covid-19 je infekčné ochorenie, ktoré primárne napáda pľúca, a keďže fajčením si zhoršujeme funkciu pľúc, sťažujeme tak svojmu telu boj proti koronavírusom a iným ochoreniam dýchacích ciest.

Dostupné výskumy tiež naznačujú, že fajčiari sú vystavení vyššiemu riziku vzniku závažných následkov ochorenia Covid-19 a vyššej úmrtnosti. Týka sa to predovšetkým tých fajčiarov, ktorí majú kardiovaskulárne a respiračné ochorenia spôsobené užívaním tabaku.

Zároveň nie je vo svete žiadnou novinkou, že fajčenie významne prispieva aj k vzniku rakoviny pľúc, a tiež patrí k najdôležitejším rizikovým faktorom pre vznik chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP). 

Postavme sa za svoje zdravie hneď!

Dnes azda viac ako kedykoľvek predtým čelíme previerke nášho imunitného systému, na ktorý dopadá aj stres z obáv o zdravie nás a našich blízkych. Robíme opatrenia pre minimalizáciu nákazy ochorením Covid-19 –  nosíme respirátory, rúška, dezinfikujeme si ruky, umývame dotykové plochy, obmedzujeme spoločenské kontakty, pracujeme z domu.

Nezabúdajme ani na to najcennejšie a najkrehkejšie, čo máme – na naše zdravie. Myslime aj na to, že fajčenie ešte nikdy nikomu život nezachránilo. Tento deň ponúka možnosť zamyslieť sa nad dôsledkami závislosti, ktorá môže viesť k fatálnym následkom.

Preto si v nasledujúcej infografike môžete prečítať pár stručných rád a nápadov o tom, ako skoncovať s cigaretami. Vedzte, že to síce nie je jednoduché, ale nie je to ani nemožné. A rozhodnutie dať bodku za fajčením raz a navždy máte vo svojich rukách. Urobiť to môžete iba vy – tak neváhajte!  

Autorka: Mgr. Ľudmila Barnová, psychologička

Ilustračné foto: Unsplash/Mathew MacQuarrie