Preskočiť na obsah

Nový rok – nové ja, na splnenie všetkých predsavzatí máme ešte 358 dní. Tak ako na ne?

Zverejnené 7.1.2022.

Kategória

Sviatočné obdobie venované oddychu už máme za sebou, teraz nastal čas naplno sa „zahryznúť“ do všetkého, čo nám do životov prinesie rok 2022. Neobávajme sa preto dať šancu výzvam, ktoré si pre nás pripraví. Nech už sú ľahko zdolateľné alebo o čosi ťažšie zvládnuteľné – s vervou na ne!

Pravda je totiž taká, že každý jeden z našich dní je koniec-koncov krokom smerom vpred. A vďaka tomu sme v konečnom dôsledku oveľa múdrejší, silnejší, odolnejší. Ak chceme ísť ďalšiemu roku v ústrety, môžeme si stanoviť (a predovšetkým dodržať) novoročné predsavzatia.

Webová stránka Psychology Today uvádza, že podľa jednej zo štúdií je až 77 percent novoročných predsavzatí odsúdených na neúspech, pretože nevydržia dlhšie než prvý týždeň. Tak ako na ne? Vyskúšať môžeme napríklad nasledujúcu päticu krokov:

  1. Vytvorme si motiváciu. Ak chceme uspieť, tak by sme sa mali obklopiť ďalšími ľuďmi, ktorí zdieľajú rovnaké či podobné ciele ako my. Veď aj stará pravda tvrdí, že vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá.
  2. Zbavme sa negatívnych myšlienok. Je pravdepodobné, že pri plnení novoročného predsavzatia zakopneme a urobíme nejakú-tú chybu. To však nie je dôvod vzdať sa a podľahnúť negatívnym myšlienkam. Najväčšiu šancu majú tí z nás, ktorí sa dokážu „oprášiť“, postaviť na nohy a vykročiť opäť správnym smerom.
  3. Vyberme si rozumný dátum. Novoročné predsavzatia nemusia „vstúpiť do platnosti“ úderom silvestrovskej polnoci. Na každú zmenu sa musíme pripraviť, preto si najskôr premyslime a zostavme plán a až potom vyberajme dátum.
  4. Sledujme svoje úspechy aj pády. Pri plnení novoročných predsavzatí sa môžeme stretnúť s tým, že sa nám niečo podarí a niečo zase nie. V takom prípade buďme pripravení opätovne premyslieť svoj plán a upraviť ho. Nikto predsa nie je dokonalý.
  5.  Odmeňme sa. Je dôležité, aby sme nezabúdali na oslavu svojich úspechov, preto sa pri ich splnení potešme aspoň nejakou drobnou maličkosťou. Občas si totiž zaslúžime, aby sme sa po ramene „potľapkali“ sami.

Nuž, do konca roka 2022 nám zostáva ešte celých 358 dní, tak nech stoja za to!

Autorka: Mgr. Rozália Hubeňáková, referentka marketingu a vzdelávania

Ilustračné foto: Unsplash/Ian Schneider