Zdravá výživa predstavuje systém, ktorý svojou kvantitou aj kvalitou živín, úpravou pokrmov či spôsobom prijímania jedál, zodpovedá za správny pomer biologickej a energetickej hodnoty. Musí teda obsahovať všetky základné zložky potravín: bielkoviny, cukry, tuky, vitamíny a minerálne látky. Výživa ovplyvňuje zdravotný stav od 40 do 80 percent.
Medzi najčastejšie ochorenia spájané s nevhodnou výživou patrí obezita, kardiovaskulárne, nádorové a metabolické ochorenia. Neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu je samozrejme aj dostatok pohybu. Minimálne 30 minút denne stačí na to, aby sme do svojho života priniesli pozitíva, akými sú napríklad:
- lepšia cirkulácia krvi v tele,
- prekysličenie organizmu,
- psychická pohoda,
- odbúranie stresu,
- udržiavanie správnej hmotnosti.
Fyzickú záťaž však za každých okolností musíme prispôsobiť svojim schopnostiam a možnostiam. Treba vedieť odhadnúť svoje sily. A aké sú teda zásady zdravej výživy? Je hneď niekoľko tých, ktoré by sme si mali pre vlastné dobro osvojiť:
- pravidelná strava, aspoň päťkrát denne (raňajky, desiata, obed, olovrant, večera),
- znížiť príjem soli na 5 gramov denne,
- obmedziť konzumáciu jedál a nápojov s pridaným cukrom,
- dodržiavanie pitného režimu,
- zvýšiť príjem vlákniny, celozrnného pečiva, cestovín a celozrnných obilnín,
- vyberať rôznorodé bielkoviny, ktoré zahŕňajú ryby, chudé mäso a hydinu, vajcia, fazuľu a hrášok, nesolené výrobky či semená,
- neprejedať sa v nočných hodinách.
A čo naopak? Nesprávna výživa sa vyznačuje vysokým obsahom energie a tuku, teda viac, ako naše telo dokáže počas dňa spracovať. Ďalej to môže byť nadmerná konzumácia jedla. Rozumieme tomu – jesť bez prítomnosti hladu, alebo to môže byť jedenie ako „odmena“, zajedanie stresu a podobne. Tiež je v tom zahrnutý aj nedostatočný príjem tekutín, hltavé, rýchle jedenie. A v neposlednom rade, zvýšená konzumácia alkoholických nápojov, kávy, fajčenie.
Autorka: Zuzana Slottová, referentka stravovania a liečebnej výživy
Ilustračné foto: Pexels/Nathan Cowley