Preskočiť na obsah

Nebezpečné nie je iba fajčenie. Venujme pozornosť rizikám bezdymových tabakových výrobkov

Zverejnené 13.11.2023.

Kategória

Fajčenie klasických cigariet, ako ich poznáme, je čím ďalej, tým viac na ústupe. U populácie mladých ľudí sa ich záujem presúva k bezdymovým tabakových výrobkom. Veľmi populárnym sa stal žuvací tabak, ako aj iné bezdymové tabakové výrobky, ktoré bývajú propagované ako bezpečnejšia alternatíva ku klasickým cigaretám.

Hlavným dôvodom je to, že nie sú priamo spájané s rakovinou pľúc. Tieto výrobky však nie sú zďaleka také neškodné, ako sú propagované. Rozoberme si však tieto výrobky podrobnejšie.

Čo je to bezdymový tabak?

Bezdymové tabakové výrobky zahŕňajú tabak, ktorý je žuvaný, alebo šnupaný a nie fajčený. Chemická látka, ktorá spôsobuje závislosť na tabaku, nazývaná nikotín, sa absorbuje cez tkanivá úst alebo nosa. Niekedy dochádza k prehltnutiu nikotínu. Existuje mnoho druhov bezdymových tabakových výrobkov ako – žuvací tabak, šňupací tabak (snuff), snus a rozpustný tabak. 

Ako poznať jednotlivé druhy bezdymových výrobkov?

Žuvací tabak

Alebo nikotínové vrecúško (chewing tobacco) – je bezdymový nikotínový výrobok, býva dostupný v podobe nikotínových vrecúšok, alebo podrvený. Vkladá sa pod jazyk, alebo medzi hornú peru a zuby, prípadne medzi líce a ďasno. Z tohto vrecúška sa postupne uvoľňuje nikotín. Šťavy, ktoré sú uvoľňovaní, sa nesmú prehĺtať, ale vypľúvať. Nikotín preniká z ústnej dutiny do mozgu a podieľa sa na vytváraní závislosti podobne, ako je to pri klasickom fajčení. Obsahuje niekoľko desiatok chemikálií spôsobujúcich vznik rakoviny.

Šnupací tabak (Snuff)

Ide o tabak,  ktorý býva rozomletý na veľmi jemný prášok, jeho obsah sa po malých porciách inhaluje nosom.  Rovnako ako ostatné tabakové výrobky obsahuje aj šnupací tabak návykovú látku nikotín, ktorá sa do tela vstrebáva cez nosnú sliznicu a zaručuje rýchly nástup efektov nikotínu. 

Snus

Predáva sa podobne, ako žuvací tabak v podobe malých vrecúšok. Rozdiel medzi snusom a žuvacím tabakom tkvie v tom, že na rozdiel od žuvacieho tabaku neobsahuje tabak, ale syntetický nikotín, ktorého súčasťou sú ale takisto zdraviu škodlivé prímesi.  Vkladá sa medzi hornú peru a ďasno. Nikotín sa uvoľňuje samovoľne – bez žuvania a následnej potreby vypľúvania slín.

Zdravotné riziká bezdymových výrobkov

Bezdymové tabakové výrobky môžu vystaviť ľudí nižším úrovniam škodlivých chemikálií ako tabakový dym, to však neznamená že sú tieto produkty bezpečnou náhradou fajčenia.  Ako nás ohrozujú?

Vznik  závislosti – Ľudia, ktorí používajú bezdymový tabak, môžu dostať do tela toľko, alebo  niekoľko násobne viac nikotínu ako ľudia, ktorí fajčia cigarety. Rovnako ako pri fajčení, odvykanie od bezdymového tabaku môže spôsobiť intenzívne baženie po návykovej látke (cravingy), prispievať k prejavom emocionálnej nestability – nervozita, výrazný hnev, depresívna nálada.

Vznik rakoviny – užívanie žuvacieho tabaku a iných bezdymových výrobkov zvyšuje riziko vzniku rakoviny úst, hrdla a pankreasu. Takisto zvyšuje riziko vzniku malých bielych fľakov v ústach nazývaných leukoplakia – označujeme ich aj ako prekancerózne ( tzv. predrakovinový stav, ide o tkanivové abnormality, z ktorých by sa časom mohol vyvinúť zhubný nádor).

Kardiovaskulárne ochorenia – niektoré druhy bezdymového tabaku zvyšujú srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Jeho dlhodobé užívanie zvyšuje riziko úmrtia na srdcovo – cievne ochorenia a mŕtvicu.

Dentálne ochorenia  – cukor a dráždivé látky v bezdymových tabakových výrobkoch spôsobujú kazy, opotrebovaný povrch zubov, zápach z úst, ochorenie ďasien, paradentózu, stratu kostnej hmoty v okolí koreňov a stratu samotných zubov.

Riziko v tehotenstve – užívaním sa zvyšuje riziko predčasného úmrtia dieťaťa, vzniku nízkej pôrodnej hmotnosti a problémy so srdcovou frekvenciou u dojčiat.

Riziko intoxikácie – cukríkový vzhľad a príchute niektorých bezdymových tabakových výrobkov ich robia príťažlivými pre neplnoleté osoby. Konzumácia týchto produktov môžu veľmi rýchlo spôsobiť otravu nikotínom. Prejavuje sa nevoľnosťou, vracaním, slabosťou, trasom, kómou, problémami s dýchaním a dokonca smrťou.

Nadužívanie tabaku vo všeobecnosti a jeho vplyv na duševné zdravie

Užívanie tabaku môže urýchľovať nástup duševných ťažkostí, prípadne ich spúšťať alebo priamo vyvolávať. Môže zhoršovať priebeh psychických porúch, zhoršuje odpoveď na liečbu alebo prognózu. Užívanie tabakových výrobkov zvyšuje napätie a stres, prvotný pocit uvoľnenia alebo nabudenia je len dočasný. Takisto zvyšujú riziko vzniku Alzheimerovej choroby, nepriaznivo vplývajú na vznik depresívnych nálad (napríklad aj ako dôsledok abstinenčného stavu pri odňatí nikotínu).

Odvykanie od tabaku

Výrobcovia týchto produktov často uvádzajú, že bezdymový tabak vám pomôže prestať fajčiť. Táto skutočnosť ale doposiaľ nebola jasne preukázaná. Z dôvodu vzniku závažných zdravotných rizík nie sú bezdymové tabakové výrobky dobrým spôsobom, ako prestať fajčiť. Existujú iné, z dlhodobého hľadiska účinné spôsoby ako prestať fajčiť, či užívať bezdymový tabak. Môžeme sa oprieť o nasledovné efektívne, zdraviu prospešné spôsoby liečby:

Behaviorálne metódy –  s odvykaním pomôžu poradne úradov verejného zdravotníctva aj linka pomoci  – poskytujú vyšetrenie a poradenstvo zamerané na pomoc pri odvykaní od fajčenia. Tieto poradne poskytujú bezplatné odborné poradenstvo každému, kto prejaví záujem odvyknúť si od fajčenia. Zoznam poradní je zverejnený na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR.

Okrem odborného poradenstva vyškolenými pracovníkmi funguje v Slovenskej republike aj Linka na odvykanie od fajčenia na telefónnom čísle 0908 222 722. Na linku je možné volať v pracovných dňoch od 8:00 do 15:00. Poradenstvo na odvykanie spočíva v nefarmokologickej liečbe a to v psychosociálnej podpore, v ovplyvňovaní a posilňovaní sociálno-psychologických väzieb a vo zvládnuté behaviorálnych postupov.

Autorka: Mgr. Ľudmila Barnová, psychologička

Ilustračné foto: Pexels/Anete Lusina