Matka Tereza: „Ak chceme naozaj milovať, musíme sa naučiť odpúšťať.“
Medzinárodný deň odpúšťania je relatívne novým prírastkom do kalendára medzinárodných dní. Tento deň nemá konkrétny dátum, zvyčajne sa oslavuje v rôzne dni roka v závislosti od rôznych organizácii a komunít. Je to špeciálny deň, ktorého hlavným cieľom je upriamiť pozornosť na dôležitosť odpustenia v rôznych aspektoch nášho života. Môžeme ho nazývať aj dňom prijatia odpustenia, pokoja a dňom zmierenia. Dňom kedy sa snažíme upustiť od nevraživosti, nenávisti a konfliktov.
História a význam
Hoci nepoznáme konkrétny pôvod vzniku Medzinárodného dňa odpúšťania, myšlienka odpustenia pochádza z rôznych kultúr či náboženstiev. Predpokladá sa, že tento deň vznikol ako potreba presadiť odpustenie ako jeden z kľúčových faktorov pre podporu osobného šťastia, duševného zdravia, porozumenia na individuálnej, ale aj na spoločenskej úrovni. Odpustenie je taktiež prvkom podpory globálneho mieru a spolunažívania medzi ľuďmi. Je stavebným pilierom medzi rôznymi skupinami a účinným faktorom na zmiernenie konfliktov a posilnenie vzťahov.
Na základe štúdii môžeme povedať, že odpustenie sebe alebo druhým zlepšuje emocionálne prežívanie, fyzickú pohodu, a hlavne nám pomáha oslobodiť sa od hnevu a negativity. Nevyriešený hnev a nezvládnutý stres častokrát spôsobuje zdravotné problémy a oberá nás o pocity šťastia. Bremeno smútku a bolesti, ktoré si nosievame v srdci má negatívny dopad na našu myseľ a srdce. Preto ľudia, ktorí nájdu v sebe silu odpúšťať sú zdravší a šťastnejší než tí, ktorí to nedokážu.
Odpustiť druhým za ich previnenia je mnohokrát ťažké a vyžaduje si to ozajstné úsilie. Je náročné pochopiť, že na to, aby sme boli v živote šťastní, musíme odpustiť ľuďom, ktorí nám ublížili. Slová „odpúšťam ti“ je niekedy náročné vysloviť a sú veľmi silné. Pravdepodobne každý ich už niekedy niekomu adresoval, a taktiež ich od niekoho prijímal. Je dôležité podotknúť, že to nie je len o odpúšťaní druhým, no taktiež je to o odpustení sebe samému.
Odpustime si
Väčšina ľudí má tendenciu byť voči sebe kritickejšia a tvrdšia než k ostatným a je pre nich náročné byť k sebe súcitný a milovať seba samého. Ak má niekto pocit, že nie je hodný lásky na základe činov, ktoré vykonal, pravdepodobne by mal popracovať na odpustení sebe samému a mal by sa naučiť ponúknuť sebe to isté čo ponúka ľuďom, ktorí mu ublížili. Tým, že si odpustíme zabránime vine, hanbe a nenávisti voči sebe, aby sa opakovala a ďalej nám ubližovala. Odpustenie sebe nám umožňuje sa odpútať od minulosti a opäť zažiť pocity šťastia.
Odpustiť sebe je prvým krokom v nájdení odpustenia u tých, ktorým sme ublížili. No je dôležité sa pripraviť aj na možnosť, že druhá strana nebude pripravená nám odpustiť, vtedy prichádza čas na učenie sa trpezlivosti a pokore. Častokrát úprimné ospravedlnenie bez očakávaní a podmienok naštartuje cestu k odpustenie. Medzinárodný deň odpúšťania je príležitosťou na reflexiu, uvoľnenie negatívnych emócii a na prehodnotenie našich vzťahov. Je pripomienkou, aby sme pracovali na budovaní harmonickejších a mierotvorných vzťahoch.
Zdroj:
ENRIGHT, R. D. 2015. 8 Keys To Forgiveness. New York: Norton, 2015. 256 p
Autorka: Mgr. Viktória Pösová, psychologička 1. MDZ
Ilustračné foto: Unsplash/Gus Moretta