Preskočiť na obsah

Medzinárodný deň kávy

Zverejnené 1.10.2020.

Kategória

Káva, najobľúbenejší nápoj civilizovaného sveta

Thomas Jefferson

Nie je veľa nápojov, ktoré by sa dali nazvať kultovými, ale káva je rozhodne jedným z nich. 1. október je Medzinárodný deň kávy, je dňom oslavy kávy. Toto hnedé zlato hýbe svetom a spája ľudí. Pri pití kávy by sa mal človek zastaviť a vychutnať si každý jej dúšok.

Svet každý rok vypije 500 miliárd šálok kávy. To je 1,37 miliárd šálok denne, čo je 57 miliónov šálok za hodinu, 956 000 šálok za minútu a 16 000 šálok kávy za sekundu. Najviac šálok kávy na obyvateľa sa vypije v škandinávskych krajinách, pričom na čele je Nórsko, za ktorým nasleduje Fínsko, Švédsko a Dánsko.  Aj keď rod kávovníkových rastlín počíta veľa druhov, káva sa pripravuje z plodov dvoch druhov. Jedným je káva arabica, ktorá chutí jemnejšie a obsahuje menej kofeínu, druhou je káva robusta, ktorá má výraznejšiu chuť a vyšší obsah kofeínu. Plody kávovníkového kríka sú červené, čerešňovité a jedlé, s kávovým zrnom vo vnútri. Názov káva je arabského pôvodu a pôvodný význam je „víno z bôbov“.

Zaujímavosti spojené s kávou:

  • Anglický kráľ Karol II. zakázal v roku 1675 konzumáciu kávy, pretože sa počas rozhovorov v kaviarňach bál fám o ňom a kráľovnej.
  • Z kaviarne začala nielen maďarská revolúcia v roku 1848, ale aj veľká francúzska revolúcia a americká občianska revolúcia.
  • V Turecku by mohlo byť manželstvo zrušené, ak by manžel neposkytol svojej manželke dostatočné množstvo kvalitnej kávy.
  • Taliani pijú espresso s cukrom, Nemci a Švajčiari miešajú kávu s horkou čokoládou, Mexičania ju posypú škoricou a Belgičania pridávajú kúsky čokolády. Maročania pijú kávu s korením a na Blízkom východe  ju obohatia kardamónom a iným korením. Rakúšania dali svoj hlas šľahačke. V Egypte pijú kávu čistú a výdatnú bez mlieka a cukru.
  • V roku 1785 vypukla v Prusku kávová revolúcia, pretože podľa zákona ju mohli konzumovať iba šľachtici, kňazi a vysokí dôstojníci.

Na záver by bolo vhodné spomenúť, že sa vo svete veľa polemizuje o závislosti na kofeíne. To, či je pre nás kofeín škodlivý, je veľmi individuálne. Zdá sa, že mierne dávky, ktoré predstavujú menej ako 5 káv denne nie sú škodlivé vôbec. Oslávme tento deň a vychutnajme si svoju kávu s väčším rešpektom a láskou. Vyskúšajme nový druh kávy alebo spôsob prípravy. Zájdime do novej kaviarne, doprajme si špeciálnu zmes káv z ďalekých končín. Implementujme kávu aj do pečenia. Prečítajme si literatúru o káve alebo nejaké zaujímavosti na internete. Jednoducho, venujme tento deň káve, veď ona je tu pre nás každý deň. 

Mgr. Lucia Buchtová