Čo je to koronavírus
- Koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 bol identifikovaný v Číne na konci roka 2019. Predstavuje nový kmeň vírusu, ktorý u ľudí nebol doposiaľ známy. Ochorenie patrí medzi kvapôčkovú infekciu.
- Zatiaľ čo niektoré koronavírusy môžu spôsobovať nachladnutie, iné sa môžu vyvinúť do závažnejších chorôb. Môžu viesť k ťažkostiam s dýchaním, zápalu pľúc alebo dokonca až k smrti
Aké sú príznaky ochorenia?
- horúčka nad 38 °C
- kašeľ
- sťažené dýchanie
- bolesť svalov
- bolesť hlavy
- únava
Aké sú príznaky ochorenia
- Ako je vidieť, tak príznaky sú podobné chrípke. Aj preto sa prechladnutie a ochorenie týmto vírusom často zamieňa.
- Priebeh ochorenia je mierny a trvá iba krátku dobu. Prechádza bez liečby. Prípadne sa používa iba symptomatická terapia, teda tlmenie prejavov ochorenia ako je napríklad horúčka a bolesť.
- U skupiny ľudí, ktorí majú oslabenú imunitu, s ochoreniami srdcovo-cievneho a respiračného systému, u ľudí s cukrovkou, ale tiež u starých či malých detí môže mať infekcia koronavírusom ťažší priebeh. Rozšíri sa z horných dýchacích ciest (HDC) i na dolné dýchacie cesty (DDC), spôsobí zápal priedušiek (bronchitídu) či zápal pľúc (pneumóniu).
- Odhadovaný inkubačný čas ochorenia je 2 až 14 dní, priemerne 6 dní.
Kto je riziková skupina?
Riziko závažnejšieho priebehu ochorenia sa udáva u ľudí:
- starších ľudí,
- s chronickými ochoreniami srdca a pľúc (astma, CHOCHP, chronické bronchitídy),
- s cukrovkou,
- s oslabenou imunitou.
- Najväčšou a najzávažnejšou komplikáciou je
zlyhanie dýchania pre vírusový zápal pľúc. Pridružiť sa môže zlyhanie funkcie
obličiek a viacerých orgánov s následným úmrtím.
Na mieru rizika infikovania sa vírusom má vplyv i momentálny stav a kondícia organizmu, ale i iné nedávne a predošlé či práve prebiehajúce ochorenie. - Samozrejme, riziko platí pre osoby, ktoré cestujú do alebo z oblastí s výskytom nákazy, či sú v kontakte s ľuďmi, ktorí z uvedených oblastí docestovali.
Dodržujte každodenné bezpečnostné opatrenia!
Vyhýbajte sa úzkemu kontaktu s chorými ľuďmi!
Vykonávajte každodenné preventívne opatrenia:
- Často si umývajte ruky mydlom a teplou vodou najmenej po dobu 20 sekúnd, najmä po fúkaní nosa, kašľaní, kýchaní, alebo po čase strávenom na verejnosti.
- Zakrývajte si ústa a nos pri kašľaní a kýchaní, nekýchajte do dlaní, ale do lakťového ohybu alebo do papierovej vreckovky (vreckovku ihneď vyhoďte do uzavretej odpadovej nádoby).
- Ak je to možné, nedotýkajte sa často používaných povrchov na verejnosti – tlačidlá výťahu, kľučky, dverí, zábradlia, podávania rúk s ľuďmi atď. Ak sa niečoho musíte dotknúť, zakryte si ruku alebo prst servítkou, prípadne rukávom.
- Vyhnite sa davom, najmä v zle vetraných priestoroch. V prípade, že sú v dave chorí ľudia, riziko nákazy prudko rastie.
- Vyhnite sa všetkým cestám, ktoré nie sú nevyhnutné.
- Ak musíte cestovať, nakupovať tak s rúškom, (prípadne rukavicami, okuliarmi) dodržiavajte 2 m vzdialenosť medzi ľuďmi, po príchode domov si umyte ruky, tvár!
- Zbytočne nepodávajte ruky.
- Obmedzte nosenie náramkov, prsteňov a iných predmetov na rukách.
- Vyčistite a dezinfikujte svoj domov, aby ste odstránili baktérie.
- Vykonávajte bežné čistenie povrchov, ktorých sa často dotýkate (napríklad: stoly, vypínače, kľučky, toalety, vodovodné batérie, drezy a mobilné telefóny, klávesnice k počítačom).
Majte po ruke zásoby
Poproste okolie, aby vám pomohli získať zásoby nevyhnutných vecí.
- V prípade, že užívate pre vaše zdravie nevyhnutné lieky, obráťte sa na svojho lekára a požiadajte ho o predpis, pokiaľ je to možné prostredníctvom e-receptu, vašich potrebných liekov. Tie by ste mali mať k dispozícii v prípade, že vo vašom okolí dôjde k prepuknutiu nákazy COVID-19 a vy budete potrebovať dlhší čas zostať doma (predpoklad 2 týždne).
- Uistite sa, že máte doma voľne predajné lieky na liečbu horúčky
- Väčšina ľudí sa bude môcť z COVID-19 zotaviť doma.
- Majte po ruke dostatok domácich potrieb a potravín, aby ste boli na istý čas pripravení zostať doma (predpoklad 2 týždne).
Odporúčania
- pri odchode z liečby si prevezmite a noste ochranné rúško
- látkové rúško, ktoré sme pre každého pacienta v OLUP ušili si po použití operte, vyvarte a prežehlite,
- obmedzujte voľný pohyb, nekontaktujte sa s ľuďmi v karanténe (vracajúci sa zo zahraničia),
- dodržiavajte správnu životosprávu, abstinenciu,
- dodržiavajte základné zásady hygieny (časté umývanie rúk mydlom, dodržujte osobnú hygienu),
- v prípade zdravotných ťažkostí, alebo predpísania liekov kontaktujte telefonicky najprv svojho všeobecného lekára a riaďte sa jeho pokynmi.
Mgr. Viera Lábajová