Preskočiť na obsah

Ideálny čas na digitálny detox: Svetový deň bez mobilov vyzýva, aby sme si naplno užívali svoj život offline

Zverejnené 6.2.2022.

Kategória

Peňaženka, kľúče, telefón… Tesne predtým, než prekročíme prah domácnosti si dôsledne kontrolujeme všetko dôležité, bez čoho by sme sa počas dňa nezaobišli. V peňaženke máme predsa uschované doklady, hotovosť či karty, no a kľúče zase potrebujeme na to, aby sme sa bez problémov dostali späť domov či do auta. Nuž, čo telefón?

Ten zažil v posledných rokoch „boom“, stal sa naším verným spoločníkom, bez ktorého si mnohí z nás nevedia predstaviť svoje fungovanie. Zabudnúť si ho doma je pre niektorých také neznesiteľné, ako keby si na stole v obývačke nechali napríklad svoju ruku. V zdravotníctve existuje pojem fantómové bolesti, ktoré sa objavujú po amputácii v chýbajúcej časti tela.

Ak si doma zabudneme telefón, tak zažívame niečo podobné. Siahame do vreciek či tašiek, v ktorých ho obyčajne nosievame, len aby sme si s prekvapením pripomenuli, že nás nesprevádza. Chýba nám výdobytok technológie, vďaka ktorému sa na minútu presne orientujeme v čase, vďaka ktorému máme všetky informácie iba na klik vzdialené a vďaka ktorému sme schopní spojiť sa s ľuďmi na opačnej strane planéty. Nemusí to však byť na škodu.

Život sa odohráva za displejom

Podobne ako v iných prípadoch, aj v tomto platí staré-známe, že náš telefón je síce dobrý sluha, no veľmi zlý pán. A to, že nám nevládne, môžeme dokázať napríklad v nasledujúcich hodinách. Dnes je totiž Svetový deň bez mobilu, ktorý nabáda k takzvanému digitálnemu detoxu a rozumnému narábaniu s týmto zariadením. Je to tiež príležitosť dokázať samým sebe, že netrpíme napríklad nomofóbiou, teda strachom z bytia bez telefónu.

A čo môžeme robiť počas dňa namiesto bezduchého sledovania sociálnych sietí či chatovania? Využime tieto chvíle na návrat do reality, nájdime si pod nohami pevnú pôdu. Začnime si skutočne užívať blízkosť ľudí, v ktorých obklopení sa nachádzame. Doprajme si spoločne obed či večeru bez neustáleho sledovania displeja, zahrajme si spoločenské hry, rozprávajme sa, aktívne počúvajme alebo si naplno vychutnajme samotu.

Svetový deň bez mobilu využime rozumne a vôbec sa nebojme absolvovať ho okrem 6. februára niekoľkokrát do roka. Snažme sa uvedomiť si, že nemusíme byť vždy dostupní, online, nemusíme vždy dvihnúť, odpísať na správu či odpovedať na komentár zo sociálnych sietí. Je úplne v poriadku vychutnávať si čas offline, o nič dôležité neprídeme. Stále totiž platí, že náš skutočný život sa odohráva za displejom mimo telefónu.  

Autorka: Mgr. Rozália Hubeňáková, referentka marketingu a vzdelávania

Ilustračné foto: Pexels/Oleg Magni