Preskočiť na obsah

Ja a moje duševné zdravie – ako si ho pestovať?

Zverejnené 21.4.2023.

Kategória

Duševné zdravie je jedným z najvýznamnejších faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu nášho života. Zahŕňa emočnú, psychologickú a sociálnu pohodu, pričom má dopad na to, ako myslíme, vnímame, čo cítime, ako sa rozhodujeme, fungujeme vo vzťahoch s ostatnými ľuďmi a tiež môže mať vplyv na fyzické zdravie.

Ako sa teda starať o svoje duševné zdravie?

 • Pravidelné cvičenie – 30 minút chôdze denne je dobrým začiatkom a aj menšia aktivita sa ráta. Nemusíte byť hodiny v posilňovni, pokiaľ to nie je nič pre Vás. Vyberte si aktivitu, ktorá Vás bude baviť, začnite intenzitou, ktorú zvládate a venujte sa jej pravidelne.
 • Vyvážená strava a dostatočný príjem tekutín – a tiež menej kofeínu. Stravovať sa pravidelne a radšej menšou porciou, ako na večer zjesť všetko, čo sme za celý deň nestihli.
 • Spánok ako priorita – zistite, koľko hodín potrebujete na spánok, aby ste sa nasledujúci deň cítili oddýchnutí a snažte sa chodiť spať a ráno vstávať každý deň približne v rovnakom čase (áno, aj cez víkend). Majte na vedomí, že podmienky za ktorých zaspávame (stres, svetlo, hluk) a ktoré predchádzajú spánku (ťažká večera, sledovanie TV alebo práca na PC/mobile do poslednej chvíle pred plánovaným spánkom), ovplyvňujú kvalitu nášho spánku.
 • Pravidelný relax – vyskúšať dýchacie cvičenia, meditáciu, zrelaxovať pomôže aj hudba, wellness, čas strávený v prírode, prípadne spomienky na miesto, kde sme sa v minulosti cítili príjemne.
 • Mať ciele a priority – veci na ktoré sa do budúcna tešíme, čo od života očakávame. Určiť si, čo je momentálne dôležité a čo bude musieť počkať. Súčasne je potrebné vedieť povedať nie, keď cítime, že je to na nás už trochu priveľa.
 • Byť vďačný – každý deň si napísať na papier, povedať nahlas alebo aspoň v hlave premietnuť veci, za ktoré sme vďační.
 • Kontakt s ostatnými – pravidelne si vyhradiť čas pre rodinu, priateľov, blízkych, pre ľudí, s ktorými sa cítime dobre.
 • Pomáhať druhým – či už vo forme nejakej maličkosti, dobrovoľníctva alebo jednoducho iba skutočným načúvaním toho, čo druhí hovoria, ako sa cítia a snahou pochopiť druhého bez toho, aby sme ho súdili.
 • Učiť sa niečo nové – či už je to nový kuchársky recept, oprášenie cudzieho jazyka, ktorý ste sa kedysi učili, venovanie sa športu, ktorý Vás vždy lákal, získanie novej kompetencie v práci, opravenie pokazenej veci v domácnosti, hra na hudobný nástroj, maľovanie, vyšívanie, atď.
 • Sústrediť sa na prítomnosť – vnímať to, ako sa práve cítime a tiež vnímať naše okolie (kvapky dažďa padajúce na zem, vôňu lesa, lúče slnka odrážajúce sa od okien).
 • Myslieť pozitívne – nie, nie je to len fráza. Pomaly zo svojho života vyraďujte negatívne myšlienky, ktoré cítite, že Vám ubližujú. Či už sú to myšlienky o Vašom okolí, o budúcnosti alebo o Vás samotných.
 • Chápať svoje emócie a vedieť s nimi pracovať – ako zvládať stres, hnev, nervozitu, depresiu, úzkosti. Nájsť to, čo Vám pomáha a čo škodí.
 • Obmedziť/vylúčiť nikotín, alkohol, drogy – ktoré majú negatívny dopad nielen na naše fyzické, ale aj psychické zdravie (a súčasne na spánkový režim, ktorý sme si spomenuli na začiatku).
 • Ak sa výsledky nedostavujú, alebo chcete žiť ešte spokojnejšie, nemajte obavy vyhľadať psychológa/terapeuta. Podporí, nasmeruje a bude stáť pri Vás v momente, keď nájdete to, čo potrebujete.

Samozrejme, každý človek je jedinečný a na každého funguje niečo iné, čiže ostáva na nás nájsť to, čo v živote potrebujeme a do akej miery, čo nám prináša radosť, čo nám vyhovuje. Možno nejaký čas potrvá, pokým si vyskladáme ten náš „balíček pohody“, možno to bude stáť mnoho energie, času, pokusov a omylov a možno mnoho ďalšieho. Ale na konci dňa objavíme, že nemusí byť každý deň iba trápením, že v každom prežitom dni vieme nájsť to slnko za oblakmi a že sme hodní toho, aby sme sa dnes cítili lepšie ako včera.

Tiež si môžete prečítať:

Zdroje:

Autorka: Mgr. Martina Pisarčíková, psychologička

Ilustračné foto: Pexels/Gary Barnes