Preskočiť na obsah

Gambling číha v herniach aj online priestore. Smartfóny priniesli kasína priamo do vreciek

Zverejnené 27.2.2023.

Kategória

Gambling, teda hranie hazardných hier, či už v kamenných herniach alebo v online priestore, môže prerásť do závislosti a spôsobiť problémy vo všetkých oblastiach života človeka. Samotné hranie hazardných hier nie je poruchou, avšak nesie so sebou veľké riziko rozvoja závislosti – patologického hráčstva.

Patologické hráčstvo už je oficiálne poruchou, s presne vymedzenými kritériami, podľa ktorých vieme pomerne spoľahlivo zhodnotiť, či už človek prekročil hranicu bežného hazardného hrania a stáva sa závislým od hrania hazardných hier. Rozvoj tejto poruchy začína postupne, niekedy trvá aj niekoľko rokov, kým sa stav prevalí a diagnostikuje sa závislosť.

Princíp tejto nelátkovej závislosti spočíva v potrebe človeka hrať hazardné hry so stále väčšími sumami peňazí, aby dosiahol požadované vzrušenie. Z počiatku často nevinné míňanie menšieho množstva peňazí vie postupne narásť do obrovských súm, ktoré v osobnom či rodinnom rozpočte chýbajú. Tieto finančné deficity sa jedinec snaží tajiť a pokúša sa minuté peniaze naspäť vyhrať. No čím viac riskuje, tým viac prehráva. A jeho finančné problémy sa prehlbujú.

Typickým znakom patologického hráčstva je nadmerné zaujatie činnosťami spojenými s hazardným hraním, jedinec často rozmýšľa o hre, plánuje ďalšie možnosti ako sa k hazardu dostať a premýšľa o spôsoboch, akými na to získať peniaze. Tento kolotoč zháňania peňazí, hier a prehier má negatívny dopad na celkové správanie a prežívanie človeka, ktorý sa pod tlakom dlhov dostáva stále do väčšieho stresu, pocitov bezradnosti, obviňuje sa a prepadá depresii.

Ilustračné foto: Pixabay/wilhei

Tieto negatívne stavy následne opäť „spracováva“ ďalšími zúfalými pokusmi zvrátiť nepriazeň osudu a vyhrať prehraté peniaze naspäť. V tomto štádiu už vie len ťažko skrývať svoje problémy. V práci je nesústredený, doma nervózny, nič (okrem hrania a peňazí) ho nezaujíma, často rozmýšľa, ako by sa dostal k peniazom rýchlo a bez námahy. Jeho prvou voľbou sú úvery v bankách, pôžičky od známych, členov rodiny, nezriedka aj krádeže.

Situácia sa pôžičkami nerieši, práve naopak, ešte viac sa komplikuje, úvery a pôžičky treba splácať, narastajú úroky a neschopnosť splácať sa zapláta len ďalšou pôžičkou. Veritelia tak zvyšujú tlak na dlžníka a nepriamo ho tým nútia ešte väčšmi skúšať šťastie v hazarde. Až keď je gambler pritlačený k múru, vyčerpal všetky možnosti ako získať peniaze na hazard a dobehnú ho klamstvá, je nútený sa priznať. Ak sa problém prevalí, je možné ho začať riešiť.

Hranie hazardu v online priestore má svoje špecifiká, ktoré urýchľujú rozvoj závislosti. Je to najmä dostupnosť hazardu. Nie je potrebné chodiť do kamenných herni alebo kasín, kde riskujete, že vás uvidia nejakí známi. Stačí mať internet v mobile a kasíno máte vo vrecku. Nie je problém neustále kontrolovať výsledky športových zápasov (ako to je pri online tipovaní) a v neposlednom rade nie je problém s financiami, ktoré si vieme bez problémov prenášať z účtu na účet.

Preto sa nezriedka stáva, že pri online hazarde, napríklad  pri „tipovaní“ športových výsledkov sa za pár hodín vedia prehrať aj desiatky tisíc eur. Športové stávkovanie sa tak v poslednom období stáva dominantnou formou hazardného hrania veľkej časti patologických hráčov. Online svet priniesol hazard bezprostredne blízko k človeku a pre niekoho, kto má z rôznych dôvodov bližšie k rozvoju závislosti, to môže byť rozhodujúci moment, ktorý spustí a urýchli rozvoj závislosti.

Najrizikovejšou skupinou je mládež a dospievajúci. Väčšina patologických hráčov totiž začína s hazardom práve v tomto období. Rovnako aj odhalenie online hazardu rodičmi je náročnejšie a tým pádom pre dospievajúcich rizikovejšie. Každý prípad patologického hráčstva je však individuálny, má svoje podobnosti ale aj rozdiely. V uvedenom texte sme sa snažili popísať obvyklý obraz patologického hráčstva, aby slúžil ako prevencia pre vás, ktorí vnímane, že sa hazard vo vašom živote, alebo v živote vašich blízkych podobá vyššie popísanému priebehu.

Autor: Mgr. Peter Knapík, námestník pre psychoterapeutickú starostlivosť

Ilustračné foto: Unsplash/John Schnobrich