Preskočiť na obsah

Filtrovaná či zalievaná káva? Dnes je to jedno, tento mok oslavuje svoj medzinárodný deň

Zverejnené 1.10.2022.

Kategória

Rok 2014 bol pre členov Medzinárodnej organizácie kávy (ICO) prelomový. Rozhodli totiž o tom, že aj tento mok si zaslúži mať svoj oficiálny deň, ktorý pripadol na 1. október. Nezáleží na tom, či ste milovníkmi filtrovanej alebo zalievanej kávy, dnešok je o jej rozmanitosti, a o všetkom, čo predchádza „našej rannej šálke kávy“.

Na kávový svet sa pozrieme trochu inak. Počuli ste už výraz „fairtrade“?  Ide o obchod, ktorý je založený na partnerstve a certifikácií tovaru podľa sociálnych, ekonomických a ekologických štandardov. Jeho zmyslom je poskytnúť pestovateľom, zamestnancom ale aj remeselníkom možnosť uživiť sa vlastnou prácou v dôstojných podmienkach. Každý pestovateľ alebo zamestnanec dostáva za svoju kávu či kakao výkupnú cenu – zodpovedajúcu nákladom na pestovanie či výrobu. Fairtrade znamená:

  • spravodlivé obchodné podmienky
  • dodržiavanie ľudských a pracovných práv
  • šetrnosť k životnému prostrediu

Ak sa k nám káva dostane poctivou cestou, mali by sme si prácu pestovateľov a zamestnancov plantáží vážiť ešte viac, pretože kvalita kávy častokrát prevyšuje podmienky, v akých ľudia na týchto miestach pracujú. Pozitívom je súčasná doba, ktorá predaju fairtradeovej kávy praje. V roku 2018 sa jej na Slovensku predalo 217 ton, čo znamená, že každý obyvateľ vypil štyri a pol šálky fairtradeovej kávy.

V Odbornom liečebnom ústave psychiatrickom, n. o. Predná Hora spolupracujeme so spoločnosťou Kávomaty, ktorá nás pravidelne zásobuje čerstvou kávou v kávomatoch určených priamo pre klientov našej špecializovanej nemocnice, ale aj pre všetkých zamestnancov. Spoločnosť Kávomaty má vo svojom portfóliu produktov aj fairtradovú kávu, čo je nesmierne pozitívne.

Tak – dosť bolo čítania o káve, teraz je čas uvariť si tú „svoju“ obľúbenú a vychutnať si ju presne tak, ako to máte radi. A ešte jedna vec na záver – logo fairtrade je dnes súčasťou mnohých obalov potravín. Znamená to, že konkrétna vec spadá do spomínaných princípov. Tak na to myslíte pri ďalšom nákupe.

Autorka: Bc. Barbora Vrabcová, referentka podporných služieb

Ilustračné foto: Unsplash/Jakub Dziubak