Filtrovaná či zalievaná káva? Dnes je to jedno, tento mok oslavuje svoj medzinárodný deň

Kategória

Rok 2014 bol pre členov Medzinárodnej organizácie kávy (ICO) prelomový. Rozhodli totiž o tom, že aj tento mok si zaslúži mať svoj oficiálny deň, ktorý pripadol na 1. október. Nezáleží na tom, či ste milovníkmi filtrovanej alebo zalievanej kávy, dnešok je o jej rozmanitosti, a o všetkom, čo predchádza „našej rannej šálke kávy“.

Na kávový svet sa pozrieme trochu inak. Počuli ste už výraz „fairtrade“?  Ide o obchod, ktorý je založený na partnerstve a certifikácií tovaru podľa sociálnych, ekonomických a ekologických štandardov. Jeho zmyslom je poskytnúť pestovateľom, zamestnancom ale aj remeselníkom možnosť uživiť sa vlastnou prácou v dôstojných podmienkach. Každý pestovateľ alebo zamestnanec dostáva za svoju kávu či kakao výkupnú cenu – zodpovedajúcu nákladom na pestovanie či výrobu. Fairtrade znamená:

  • spravodlivé obchodné podmienky
  • dodržiavanie ľudských a pracovných práv
  • šetrnosť k životnému prostrediu

Ak sa k nám káva dostane poctivou cestou, mali by sme si prácu pestovateľov a zamestnancov plantáží vážiť ešte viac, pretože kvalita kávy častokrát prevyšuje podmienky, v akých ľudia na týchto miestach pracujú. Pozitívom je súčasná doba, ktorá predaju fairtradeovej kávy praje. V roku 2018 sa jej na Slovensku predalo 217 ton, čo znamená, že každý obyvateľ vypil štyri a pol šálky fairtradeovej kávy.

V Odbornom liečebnom ústave psychiatrickom, n. o. Predná Hora spolupracujeme so spoločnosťou Kávomaty, ktorá nás pravidelne zásobuje čerstvou kávou v kávomatoch určených priamo pre klientov našej špecializovanej nemocnice, ale aj pre všetkých zamestnancov. Spoločnosť Kávomaty má vo svojom portfóliu produktov aj fairtradovú kávu, čo je nesmierne pozitívne.

Tak – dosť bolo čítania o káve, teraz je čas uvariť si tú „svoju“ obľúbenú a vychutnať si ju presne tak, ako to máte radi. A ešte jedna vec na záver – logo fairtrade je dnes súčasťou mnohých obalov potravín. Znamená to, že konkrétna vec spadá do spomínaných princípov. Tak na to myslíte pri ďalšom nákupe.

Autorka: Bc. Barbora Vrabcová, referentka podporných služieb

Ilustračné foto: Unsplash/Jakub Dziubak

Zverejnené 1. októbra 2022.
Upravené 3. októbra 2022.