Preskočiť na obsah

Filmová dráma o strmom páde oslavovanej herečky: Volám sa Eva Nová a som alkoholička

Zverejnené 28.1.2022.

Kategória

Slovenský film Eva Nová z roku 2015 upútal predovšetkým fantastickým hereckým výkonom našej  Meryl Streep – Emílie Vášáryovej. Jej stvárnenie starnúcej alkoholičky a bývalej hereckej hviezdy je skutočne autentické a uveriteľné.

Postava Evy Novej sa po protialkoholickej liečbe vracia do prázdneho bytu do každodenného života. Od prvých momentov sa snaží získať odpustenie svojho syna a zblížiť sa s milovanými vnúčatami. Tento film obsahuje dokumentárne prvky, čo je viac než logické, keďže sa pod réžiu podpísal dokumentarista Marko Škop. A práve v tomto balansovaní ponúka možnosť zamyslieť sa.

Film totiž podáva surový obraz o osude rodiny, ktorú postihla alkoholová závislosť. Avšak aj napriek tomu dodáva strateným osobám, ktoré sa v deji nájdu, nádej žiť svoj život ďalej, bojovať sami so sebou a predovšetkým sa nevzdávať. Poskytuje teda autentický obraz vplyvu alkoholu na ľudí – ukazuje, ako sa menia, inak správajú, odkrývajú sa ich slabé stránky a strácajú zábrany.

Jedným z ústredných motívov tohto diela je okrem iného tiež odpustenie samým sebe a ostatným naokolo. Snímka Eva Nová bola uvedená aj na 40. Medzinárodnom filmovom festivale v kanadskom Toronte, kde sa vyberajú kandidáti na ceremoniál odovzdávania Oscarov, a podarilo sa jej získať Cenu filmovej kritiky FIPRESCI. Ak už niečo, tak určite stojí za povšimnutie a prehratie.

Autorka: MUDr. Zuzana Krajňáková, námestníčka pre liečebno-preventívnu starostlivosť

Ilustračné foto: Unsplash/Felix Mooneeram