Preskočiť na obsah

Film Dobrý Will Hunting: Problémové detstvo formuje problémovú prítomnosť

Zverejnené 27.3.2023.

Kategória

Dobrý Will Hunting je film z roku 1997, ktorý vyobrazuje skupinu mladých ľudí z problematického prostredia predierajúcich sa životom. Ten život nie je ľahký. Will ako hlavný hrdina je matematický génius, ktorý mrhá svojím talentom.

Niekoľkokrát bol trestaný, vždy sa dokázal obhájiť sám na základe svojich schopností a vedomostí. Tentokrát mu to však nevyšlo. Prvý raz sa však za neho postavil človek, ktorý dokáže oceniť jeho schopnosti. Má teda na výber – buď bude spolupracovať s renomovaným profesorom matematiky z Harvardu a absolvuje psychoterapeutické sedenia, alebo pôjde do väzenia. Je to jasná možnosť, no nie všetko ide podľa plánu.

Zvrat sa udeje vtedy, keď Will narazí na ženu, s ktorou by si vedel prestaviť vzťah a dostane sa do rúk psychoterapeuta, ktorý by mohol preniknúť cez jeho obrany. Problémové detstvo formuje problémovú prítomnosť. Staré vzorce sa opakujú a objavuje sa tendencia zničiť všetko pozitívne, čo život môže priniesť.

Ide o Willov strach, pre ktorý odmieta svetlú budúcnosť matematického génia a vyberá si radšej starú známu cestu grázla a obyčajného robotníka. Za pomoci svojho priateľa z detstva i psychoterapeuta si však uvedomí, že existuje aj iná cesta, vďaka ktorej sa môže starých zvykov a pohľadov vzdať. Ak sa prestane báť zmeny, tak môže mať v živote šťastie, lásku aj úspech.

Film zdieľa posolstvo možností, ktoré v živote všetci máme, a z nejakého dôvodu ich odmietame. Posolstvo o potrebe vnútornej premeny a ochote k zmene. O možnosti využitia potenciálu, ktorý si nesieme, no aj napriek tomu nie všetci sme pripravení využiť ho. Príde však čas, kedy jediné, čo nám bráni tento potenciál naplniť, je náš vnútorný strach a neistota. Nie každý je matematickým géniom s neobmedzenými možnosti vo svete, avšak každý má na to žiť šťastný a naplnený život, nech už vyzerá akokoľvek.

Autor: Mgr. Martin Helik, psychológ

Ilustračné foto: Pexels/jeshoots.com/