Preskočiť na obsah

Duševné zdravie nie je tabu – je potrebné o ňom hovoriť!

Zverejnené 19.4.2022.

Kategória

Problematika duševného zdravia sa za poslednú dobu dostáva do povedomia spoločnosti čoraz častejšie. Aj prostredníctvom médií a sociálnych sietí sa v dnešných časoch viac diskutuje o potrebe starostlivosti nie len o zdravie fyzické, ale i psychické. Cieľom je destigmatizácia a detabuizácia duševných ochorení, aby sme sa my ľudia prestali ukrývať pred strachom a pocitmi hanby týkajúcich sa svojich vlastných ťažkostí.

Psychické problémy sa môžu týkať skutočne každého jedného z nás. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že v priebehu svojho života sa každý štvrtý človek stretne s duševnou poruchou.  Na Slovensku, každý piaty človek trpí na nejakú formu duševnej poruchy.  Napriek snahe odbornej verejnosti destigmatizovať túto problematiku, vo všeobecnosti je širšia verejnosť nedostatočne informovaná o tom, že duševné poruchy sú dnes liečiteľné. Je podstatné pripomínať si, že fyzické a duševné zdravie sú spoločne úzko prepojené, jedno bez druhého jednoducho nemôže fungovať. Pokiaľ sa snažíme ignorovať psychické ťažkosti, tým väčšmi sa prehĺbia.  Život so sebou prináša rôzne problémy aj krízy, ktoré v nás prirodzene môžu vyvolávať hnev, úzkosť, smútok, neistotu či frustráciu. Ak cítime, že je toho na nás priveľa, že naše ťažkosti dlhodobo ovplyvňujú vzťah k sebe, k blízkym, k práci je úplne v poriadku rozhodnúť sa vyhľadať odbornú pomoc. Duševné ochorenia v žiadnom prípade nie sú znakom slabosti.

„ Mne sa to nemôže stať“ je mýtus.

Mnohí z nás žijú v presvedčení, že nikdy nebudú potrebovať psychiatrickú pomoc, alebo nikdy nevyhľadajú odborníka z oblasti duševného zdravia. Nikto z nás nie je imúnny voči psychickým poruchám, preto by sme na ľudí, ktorí sa rozhodli odborne požiadať o pomoc a liečiť sa, nemali pozerať zvrchu.

V dnešnej dobe je ťažšie rozlíšiť relevantné informácie od hoaxov a neodborných rád, dostupných na internete. Ľudia sa čoraz viac utiekajú k edukáciám aj o témach súvisiacich s duševným zdravím, aj keď nie vždy z kvalitných a objektívnych zdrojov. Preto Vám milí čitatelia v závere článku prikladám inšpirácie v podobe dostupných zdrojov, ktoré pre Vás môžu byť niečím ako pomyselný most, ktorý Vám umožní prejsť na „druhú stranu rieky“ – možno Vám dodá čas na premýšľanie a rozhodnutie vyhľadať pomocnú ruku a ubezpečí Vás o tom, že naozaj nie ste blázon (ak ste si to doteraz mysleli).  Hovorme spolu otvorene o duševnom zdraví.

Zdroje:

Podcasty: odporúčam vypočuť si epizódy o duševnom zdraví vo forme interview s odborníkmi z oblasti psychiatrie, psychológie, sociálnej práce. Nájdete ich napríklad cez platformu Spotify, alebo si názov podcastu jednoducho zadajte do prehliadača Google.

  • Namojdušu
  • Zdravá duša
  • Diagnóza F.
  • Hmmm…Psychologický podcast IPčko
  • Moje terapie (Radio Wave)
  • OLÚP n. o. Predná Hora – Blogové články v sekcii Aktuality.

Knižné tituly:

  • Mám to o sobě říct? Jak se vypořádat se stigmaten duševní nemoci – autorka Anita Hubner

Autorka: Mgr. Ľudmila Barnová, psychologička

Ilustračné foto: Unsplash/Sydney Sims