Každoročne oslavujeme 30. júla Medzinárodný deň priateľstva. Tradícia osláv tohto výnimočného vzťahu začala v Spojených štátoch amerických už v roku 1935. A čo bolo jej hlavnou myšlienkou? Osláviť priateľstvo a pripomenúť si jeho dôležitosť. Malé dary či iné druhy vyjadrenia vďaky za blízkych ľudí sa stali súčasťou osláv za „veľkou mlákou“.
Úlohou priateľstva je vniesť do našich životov pohodu, pokoj a tiež dobrú náladu. Zároveň však v sebe ukrýva pochopenie, prijatie a zmysel pre humor, ktorému nikto iný nerozumie. Význam priateľstva môže byť individuálny, za týmto slovom môžeme vidieť (a tiež očakávať) rôzne veci.
Priateľstvo, podobne ako mnoho ďalších aspektov v živote, je skutočne dynamické a časom sa mení. Človek, ktorého sme iba nedávno považovali za svojho najbližšieho priateľa, sa nám môže vzdialiť, no platí to aj naopak. Otvorenosť a úprimnosť nám do života dokážu vniesť tých správnych ľudí, vďaka ktorým budeme schopní prekonať mnohé nepríjemné situácie a nadobudnúť skvelé zážitky.
Hovorí sa, že priatelia sú rodina, ktorú si vyberáme sami. Vyberáme si ju podľa vlastných preferencií a životných hodnôt. Medzi niektorými ľuďmi preskočí iskra ihneď, v prípade ďalších sa priateľstvo vyvíja a postupne naberá na sile či hodnote. Jedno je aj napriek tomu isté. O každé priateľstvo sa treba starať, treba si ho vážiť, treba ho kultivovať.
Bez investície vo forme energie a ochoty zveľaďovať ho postupne vybledne až sa napokon vytratí. Starajme sa preto o naše priateľstvá, dajme im to, čo skutočne potrebujú, aby sme z nich mohli čerpať silu, príjemné zážitky a dobrý pocit z toho, že ľuďom v našom okolí vieme dať to, čo sami považujeme za dôležité. Skúsme si dnes spomenúť na svojich priateľov a venovať im pozornosť, ktorú si právom zaslúžia.
Autor: Mgr. Martin Helik, psychológ pre činnostnú terapiu
Ilustračné foto: Unsplash/Antonino Visalli