Preskočiť na obsah

Dnes je Svetový deň včiel- my sme tie naše prvýkrát ponúkli na adopciu

Zverejnené 20.5.2024.

Kategória

Práve na 20. máj pripadá každoročne (pre nás) neopomenuteľný Svetový deň včiel. Jeho cieľom je pripomínať si dôležitosť včelstiev a zvyšovať povedomie o ich nespochybniteľnom príspevku pre prírodu i životné prostredie. Bez týchto opeľovačov by totiž došlo k narušeniu biodiverzity a ekosystému.

Keď sme sa v Odbornom liečebnom ústave psychiatrickom, n. o. Predná Hora rozhodli pred 7 rokmi založiť vlastnú včelnicu, vedeli sme, že naším hlavným cieľom je poskytnúť tomuto medonosnému hmyzu bezpečný domov. Sústredili sme sa na jeho ochranu a pestovanie vznešeného včelárskeho remesla.

Ako dni postupne plynuli, pribúdali nám nové rodiny, nové úle. A my sme ich s radosťou vítali (a stále vítame). Vlani sme dokonca oficiálne spustili v rámci podporných služieb #spOLUPrelepšíživot aj zážitkovú ubytovaciu kapacitu – Včelí domček, ktorá sa týči nad priestormi včelnice. Vnútri môžu návštevníci za sklom pozorovať dianie v úli.

A to nie je ani zďaleka všetko z našich plánov a vízií. Tento rok sme totiž spustili pilotnú sezónu projektu Adoptuj si svoj prednohorský úľ, vďaka ktorému sa nám podarilo spojiť so záujemcami o podporu včelárenia v nádhernej prírode Národného parku Muránska planina. Ďakujeme im za dôveru, ktorú do nás vložili a opätovne vkladajú.

Zároveň však ďakujeme všetkým vám, ktorí si uvedomujú, akú významnú úlohu zohrávajú včely v našich životoch. Snažme sa o ne preto starať najlepšie ako to len pôjde. Veď v minulosti aj Valeriu Butulescu, rumunský básnik, prozaik a držiteľ literárnych cien, povedal: „Hoci nemáš vlastné včely, ochraňuj úle.“

Autorka: Mgr. Katarína Ďurejová, vedúca 1. kontaktu a vlastnej ochrany

Ilustračné foto: archív OLÚP, n. o. Predná Hora