Preskočiť na obsah

Dnes je Svetový deň hepatitídy. Viete, čo za zápalový proces to vlastne je?

Zverejnené 28.7.2023.

Kategória

Hepatitída je zápal pečene spôsobený vírusom hepatitídy, vírus hepatitídy sa dostáva krvou do pečene, kde sa v pečeňových bunkách rozmnožuje. Telo sa ho následne snaží eliminovať, a tak v pečeni vzniká zápalový proces (hepatitída).

Pri prirodzenom priebehu infekcie HCV 55-85% pacientov nie je schopných vírus eliminovať (vylúčiť) a infekcia prechádza do chronického štádia. Pokiaľ sa infekcia nelieči, môže dôjsť aj k trvalému zjazveniu, v horších prípadoch k cirhóze alebo k rakovine pečene. Poznáme tri druhy zápalu pečene a to typy A, B a C. Priebehovo a prognosticky najnebezpečnejšie sú typy B a C. Napr. inkubačná doba hepatitídy typu C je od dvoch týždňov do šiestich mesiacov.

U 80% ľudí sa neprejavia žiadne príznaky a ak sa prejavia, tak sú nešpecifické a to únava, znížená chuť do jedla, horúčka, nevoľnosť, vracanie, bolesti brucha, tmavý moč, svetlá stolica, bolesti kĺbov, zožltnutie kože a očného bielka. Pacienti s hepatitídou typu C sú najčastejšie nájdení v skupine ľudí nazývaných tzv. baby boomers, t. j. ľudí narodených v období rokov 1945 až 65. Boli nevedome infikovaní do roku 1992 (najčastejšie krvnými transfúziami), kým sa nezaviedla diagnostika tejto choroby a v mnohých prípadoch sa už konštatuje závažné poškodenie pečene.

Týchto ľudí je potrebné aktívne vyhľadať a okamžite liečiť. Na tento účel sú už vypracované rôzne screeningové programy, ktorých cieľom je týchto ľudí zachytiť a potom liečiť. Je predpoklad, že na Slovensku žije 30 až 40 tisíc infikovaných vírusom hepatitídy typu C, ktorí sú potenciálny zdroj nákazy a môžu ochorenie šíriť.

Tiež sa predpokladá, že celosvetovo má ,,céčko“ okolo 200 miliónov ľudí, no chorých na hepatitídu typu B je viac ako jedna miliarda. Preto sú tieto dva typy také nebezpečné, pretože ide v oboch prípadoch o ťažké ochorenie smerujúce k cirhóze alebo k rakovine. Aj WHO považuje hepatitídu C za celosvetový problém a jednu zo svojich priorít s tým, že vďaka vyhľadávacím programom a liečbe by do roku 2030 mohla byť epidémia hepatitídy C zvládnutá.

Autorka: MUDr. Andrej Vladimír, psychiater-špecialista, adiktológ

Ilustračné foto: Pexels/Karolina Grabowska