Preskočiť na obsah

Dnes je Medzinárodný deň mlieka. Prečo je tento nápoj dôležitou súčasťou nášho jedálnička?

Zverejnené 16.5.2023.

Kategória

Tento deň si každoročne pripomíname s cieľom vyzdvihnúť dôležitosť mlieka ako súčasť našej výživy. Z hľadiska výživy je totiž prirodzenou súčasťou nášho života. Stretávame sa s ním celý život. Od malička je našou jedinou a najdôležitejšou stravou, vďaka ktorej sa správne vyvíjame a rastieme. V dospelom veku je dôležité kravské mlieko. Je to zázračný nápoj, z ktorého je možné jeho úpravou a varením pripraviť iné ďalšie chutné produkty či mliečne výrobky.  

Mlieko obsahuje všetky základné živiny ktoré má človek za deň prijať. Sú to: bielkoviny , sacharidy, tuky, minerálne látky a vitamíny. Denná potreba mlieka je približne pol litra spolu s mliečnymi výrobkami. A aké má mlieko benefity pre naše zdravie?

  • Je najlepším zdrojom: vápnika, ktorý je dôležitý hlavne pri predchádzaní osteoporóze (rednutí kostí), vitamínov A, D, skupiny B, minerálnych látok, najmä vápnika a fosforu, ktoré sú dôležité pre správnu funkciu kostí a zubov.
  • Z mlieka a mliečnych výrobkov získavame až 56 % svojej potreby vápnika.
  • Vitamín D spevňuje kosti, chráni organizmus proti vysokému krvnému tlaku, pôsobí preventívne proti nadváhe.
  • Mlieko a kyslomliečne výrobky sú výborne z hľadiska prevencie, pozitívne vplývajú na vyprázdňovanie čriev. Sú vhodné pre pacientov pri rekonvalescencii ochorení čriev, pečene, obličiek, pľúc i nervového systému , pretože majú vysokú nutričnú hodnotu a ľahkú stráviteľnosť.

V dnešných dňoch sa stretávame s rôznymi alergiami a intoleranciami. Táto problematika sa týka aj mlieka. Najviac konzumovaným druhom je mlieko kravské. V súčasnej dobe je však veľmi rozšírená intolerancia na laktózu – mliečny cukor. Napriek tomu naša moderná doba umožňuje týmto pacientom prijímať mlieko a mliečne výrobky z iných náhrad.

Či už sú to bezlaktózové výrobky alebo výrobky z rastlinných zdrojov, ako sú napríklad mlieka mandľové, ryžové, kokosové, ovsené či sójové. Títo ľudia však stále môžu konzumovať kyslomliečne výrobky ako je kefír, cmar, acidofilné mlieko, pretože v týchto výrobkoch sa mliečny cukor – laktóza nenachádza. Rada na záver ? Zaraďme do nášho každodenného jedálneho lístka aspoň pol litra mlieka a nejaký ten mliečny výrobok denne.

Autorka: s. Nikoleta Simanová, nutričná terapeutka

Ilustračné foto: Unsplash/Anita Jankovic