Preskočiť na obsah

Depresia, depka – epidémia dneška. V boji proti nej nám pomôže aj načúvanie vlastnej duši

Zverejnené 6.12.2021.

Kategória

Depresia. Slovo, s ktorým sa v dnešných dňoch stretávame stále častejšie. O depresii počúvame od svojho okolia, čítame o nej rôzne články či knihy, a hovoríme o takzvaných „depkách“ – čiže depresívnych náladách, ktoré z času na čas prežíva väčšia z nás.

Výskyt depresie ako choroby v súčasnej spoločnosti tiež vzrastá, a vyžaduje si našu pozornosť nielen ako odborníkov, ale predovšetkým ako ľudí. Náročné obdobie, ktoré prežívame, nás núti čeliť neistote, strachu, zložitým rozhodnutiam a niekedy izolácii. Je teda potrebné venovať čas samým sebe a postarať sa o svoje duševné zdravie.

Ako píše česká filozofka Anna Hogenová: „Žijeme odpojení sami od sebe, chybí nám opravdovost, to plodí úzkost, deprese, a vyhoření.“ Pokúsme sa preto venovať viac sebe a načúvaniu vlastnej duši. Na chvíľku sa zastavme a buďme sami so sebou. Napomôcť nám môže aj nenáročná prechádzka v prírode, počas ktorej sa môžeme započúvať do snehu vŕzgajúceho pod našimi nohami a užívať si chvíľu v prítomnosti.

Venujme sa tomu, čo nás baví a robí spokojnými, trávme čas s najbližšími ľuďmi a vzájomne sa rozprávajme. Pokúsme sa byť ústretovejší a viac sa rešpektovať, nevyhľadávať len to zlé, ale vnímať to dobré, čo nás obklopuje. Pomáhajme si a stojme pri sebe v náročných okamihoch. Nevyhýbajme sa tomu, čo nás trápi, no hľadajme cestu k lepšiemu sebapoznávaniu a sebaprijatiu.

Pokúsme sa niekedy vypnúť telefón, televíziu či rádio a viac vnímať, čo nám hovorí vlastné vnútro a nie médiá alebo sociálne siete. Venujme sa radšej pohybu či čítaniu obľúbených kníh pri šálke dobrého čaju. Nech je aj tento predvianočný čas obdobím, počas ktorého sa stíšime a budeme k sebe i druhým láskavejší.

Autorka: Mgr. Ľubica Simanová, klinická psychologička

Ilustračné foto: Pexels/Andrea Piacquadio