Preskočiť na obsah

Depresia a duševné zdravie: Zbavme sa stigmy a zahoďme predsudky

Zverejnené 10.10.2021.

Kategória

Keď sa spomenie slovo jeseň, mnohých z nás napadnú pochmúrne jesenné dni a blížiace sa zimné mesiace. Menej slnka, menej svetla, kratšie dni, viac času stráveného vo vnútri, blížiaca sa pamiatka zosnulých. Nie je to náhoda, že práve v tomto čase je zvýšené riziko takzvaných sezónnych depresií a zhoršenia duševného zdravia. Odborníci pamätajú na tento fakt a preto máme v októbri deň, počas ktorého si tieto veci pripomíname a vymieňame si o nich informácie.

V roku 2021 pripadajú na 10. október súčasne dva dni týkajúce sa psychiky: Svetový deň duševného zdravia, ktorý založila WHO (Svetová zdravotnícka organizácia), a Európsky deň depresie, ktorý v Európe organizuje Európska asociácia pre depresiu (European Depression Association). Cieľom týchto kampaní  je upriamiť pozornosť na význam duševného zdravia a odstránenie predsudkov o depresii.

Zmeny nálad verzus depresia: Kde sa nachádza hranica?

Prečo práve depresii venujú odborníci zvýšenú pozornosť? Je to najčastejšia duševná porucha, a má negatívne zdravotné a ekonomické dopady. Navyše sa často prehliada a okolie odsudzuje ľudí s depresiou, radí im, aby sa „ pozbierali“, alebo ich vníma ako lenivých. Predsudkov sa zbavíme až vtedy, keď sa to stane nám samotným alebo našim blízkym. Vtedy pochopíme, o čom je depresia a prečo sa treba o svoje duševné zdravie starať po celý život.

Zmeny nálad patria k prirodzeným javom, človek tým reaguje na rôzne životné situácie. O depresii hovoríme až vtedy, keď smutná nálada dosiahne určité kritériá. Rozlišujeme tri stupne depresívnej poruchy: mierny, stredný a ťažký. Mierny stupeň nevyžaduje vždy liečbu, stačí pohovor s odborníkom a vhodné psychoterapeutické vedenie. Stredný a ťažký stupeň vyžadujú nasadenie liekov, prípadne aj ústavnú liečbu.

Počínajúcu depresiu poznáme podľa zvýšenej nervozity, podráždenosti, lenivosti, úzkosti, nič nás nevie potešiť, čo nám predtým robilo radosť, a nevieme to napriek snahe zmeniť, trvá to pridlho. Zvýšte pozornosť, ak ste mali alebo máte depresie v rodine. Riziko je vtedy oveľa vyššie.  

Dôležitá je prevencia na čele s láskou

Ako predísť duševnej poruche, a teda aj depresii? Presné príčiny týchto stavov nepoznáme, ale existuje množstvo vecí, ktoré nám pomôžu výskyt duševných porúch obmedziť. Dôležitá je prevencia, a to odmalička. Základ tvorí stabilná rodina, alebo aspoň jedna milujúca a dostupná osoba. Dôležité sú aj vzory – učitelia, umelci, športovci, niekto z rodiny, zo spolužiakov. Je dobré vytvoriť si okolie dobrých a spoľahlivých priateľov. Samozrejme, životný štýl , takzvaný zdravý, je významnou prevenciou pred vznikom mnohých psychických porúch.

Pohyb, redukcia stresu, jesť a piť primerane, neužívať alkohol, drogy a cigarety. Snažiť sa žiť viac v prítomnom okamihu, menej myslieť na minulosť či budúcnosť. Vo chvíli, keď prídu pochmúrne myšlienky či hnev, postojte, započúvajte sa do maličkostí okolo vás, pozorujte drobnosti okolo seba. Usmejte sa na neznámeho človeka, počúvajte zvuky prírody, či dobrú hudbu. To sú všetko stratégie, ako pochmúrne myšlienky odohnať.

Ak sa duševnej poruche nedá vyhnúť, tak ako mnohým iným chorobám, je potrebné čo najskôr vyhľadať pomoc. Klinický psychológ a psychiater vás správne nasmeruje alebo predpíše lieky. Čím skôr sa začne s liečbou, tým je nádej na vyliečenie vyššia. Mnohí sa liekov boja, nechcú si na ne navyknúť. Našťastie máme lieky, ktoré sú účinné a nie sú návykové. Liečba depresií trvá niekedy pol roka, inokedy dlhšie, aj viac rokov. Často si vyžaduje veľkú trpezlivosť od lekára aj od pacienta.

Odkaz na záver: Pomáhajme si navzájom a neukazujme prstom

Každý z nás má slabé chvíle a problémy. Nie všetci však máme rovnaký dar so všetkým sa vyrovnať bez ujmy na zdraví. Preto tí, ktorí sú zdraví, pomôžu tým chorým. Veľkosť človeka spočíva v tom, ako sa správa k slabšiemu, alebo k chorému.

Hoci použiť slovo slabší nie je celkom správne, pretože práve ten, kto trpí chorobou, musí byť oveľa silnejší, aby to zvládol, než ten, kto ňou netrpí. A verte mi, že nikto z nás by si depresiu dobrovoľne nevybral.

Autorka: MUDr. Zuzana Krajňáková, námestníčka pre liečebno-preventívnu starostlivosť

Ilustračné foto: Pexels/Craig Adderley