Preskočiť na obsah

Deň lekárov – 30. marec 2021

Zverejnené 25.3.2021.

Kategória

Aj keby si pacient mohol byť vedomý toho, že jeho stav je veľmi vážny, môže sa uzdraviť, keď má vieru vo svojho dobrého lekára.“

Hippokratés

30. marec si každoročne pripomíname ako Deň lekárov. V tento deň americký lekár Crawford Long v meste Jefferson použil prvý raz éter ako uspávací prostriedok pri chirurgickej operácii, pri odstraňovaní nádoru z mužovho krku. Prezident USA George Bush podpísal nariadenie, ktorým si od roku 1933 symbolicky pripomíname neúnavnú a obetavú prácu lekárov, ako aj celého zdravotníckeho personálu pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
Lekári – ľudia, ktorí sa starajú o naše zdravie a v prípade potreby nám aj zachraňujú naše životy. Je to nielen ich práca, je to ich poslanie, ktorému sa venujú celý svoj profesionálny, ale aj súkromný život (aj lekár na dôchodku alebo mimo aktívnej pracovnej činnosti v prípade potreby pomáha zachraňovať zdravie a život). Zvykli sme si chodievať k lekárom do ambulancií, do nemocníc podľa vážnosti a naliehavosti svojich zdravotných problémov.
Teraz, v čase koronavírusovej pandémie je ich ešte menej a sú ešte vzácnejší. Pracujú v ambulanciách, aby vyšetrovali a liečili svojich, ale aj iných pacientov, ktorí sú na nich odkázaní. Niektorí boli presunutí z ambulancií do nemocníc, aby pomáhali liečiť „covidových“ a iných ťažko chorých pacientov. Mnohí z nich pracujú na jednotkách intenzívnej starostlivosti a snažia sa zachrániť životy pacientov a pritom boli a sú tak extrémne vyčerpaní, že takúto situáciu vo svojej kariére doteraz nezažili. Niektorí z nich pri výkone svojho povolania zomreli a nie sú už medzi nami.
Vzdajme úctu všetkým lekárom, pretože napriek ohrozeniu svojho zdravia a života sa starali a starajú o pacientov majúc na mysli len záchranu ich života a zdravia. Spomeňme si na všetkých lekárov, ktorí nám v živote pomohli a zaslúžia si uznanie, pretože zachraňujú, liečia a zlepšujú kvalitu života ľudí. Všetkým lekárom ďakujeme a želáme veľa ďalších pracovných aj osobných úspechov.

S úctou, MUDr. Andrej VLADIMÍR.