Preskočiť na obsah

Čo pre seba urobiť dnes, aby sme boli zajtra šťastnejší? Skúsme učiniť Slovensko spokojnejšou krajinou

Zverejnené 3.3.2023.

Kategória

Pred dvetisíctristo rokmi dospel Aristoteles k záveru, že viac než čokoľvek iné, hľadajú muži a ženy šťastie. Človek vyhľadáva šťastie len kvôli nemu samému. Zdravie, krásu, peniaze alebo moc si ceníme len pre očakávanie, že nás urobia šťastnými. Od čias Aristotela sa toho veľa zmenilo. V porovnaní s dnešným ľudstvom a mocou by grécki bohovia vyzerali ako bezmocné deti.

Napriek tomu, že sme teraz zdravší a dožívame sa vyššieho veku, napriek skutočnosti, že ešte aj tí najchudobnejší spomedzi nás sú obklopení hmotnými vymoženosťami, o akých sa nám pred niekoľkými desaťročiami ani len nesnívalo (v paláci Kráľa Slnka bolo málo kúpeľní, stoličky boli vzácne aj v tých najbohatších stredovekých domoch a žiadny rímsky cisár si nemohol zapnúť televíziu, keď sa nudil).

A bez ohľadu na všetky tie ohromujúce veci, ktoré si vieme kedykoľvek zabezpečiť, napriek tomu kam pokročila neuroveda, psychológia, napriek ekonomickému rastu a vedomostiam ľudstva, majú ľudia často nakoniec pocit, že svoje životy prežili zbytočne a namiesto šťastia boli ich roky života naplnené úzkosťou a nudou.

Je tomu tak preto, že osudom ľudstva je pretrvávajúca nespokojnosť a každý človek chce viac než môže mať?  Alebo je to prenikajúcim pocitom nepokoja, že šťastie hľadáme na nesprávnych miestach a nevieme si užiť tie najvzácnejšie okamihy života?

Šťastie nie je niečo, čo sa nám prihodí. Nie je dôsledkom šťastnej náhody, ani niečo, čo sa dá kúpiť. Nezávisí od vonkajších udalostí. Šťastie je skutočný stav, ktorý si musí každý človek pripravovať, kultivovať a chrániť. Ľudia, ktorí sa naučia ovládať svoje vnútorné prežívanie, budú schopní rozhodovať o kvalite svojho života. A to má veľmi blízko k tomu, aby sa každý z nás cítil šťastný.

Šťastie nemôžeme dosiahnuť, ak ho budeme hľadať vedome. “Položte si otázku, či ste šťastný” povedal J.S. Mill, “a šťastný byť prestanete” Šťastie nachádzame tým, že sa plne angažujeme v každom detaile svojho života.

Krásne to zhrnul rakúsky psychológ Viktor Frankl vo svoje knihe Hľadanie zmyslu života: “Nezameriavajte sa na úspech – čím viac sa naň zameriavate a robíte si z neho cieľ, tým skôr ho miniete. Lebo úspech, podobne ako šťastie, sa nedá dobehnúť, musí vyplynúť… ako nezamýšľaný vedľajší efekt osobného odovzdania sa človeka kurzu, ktorý presahuje jeho vlastný. ”

Dalajlama a arcibiskup Tutu nám pripomínajú, že radosť je v skutočnosti našim vrodeným právom a dokonca ešte zakladanejším než šťastie. “Radosť”, je oveľa väčšia než šťastie. Kým šťastie sa často vníma, ako závislé na vonkajších okolnostiach, radosť nie. Takýto stav mysle a srdca je oveľa bližšie rovnako dalajlamovmu aj arcibiskupovmu chápaniu vecí, ktoré v konečnom dôsledku vedú k uspokojujúcemu a zmysluplnému životu.

Naše vnímanie života je výsledkom mnohých síl. Nemôžeme veľa urobiť s tým, ako vyzeráme, akú máme povahu či stavbu tela. Nemôžeme rozhodnúť do akej výšky vyrastieme, či ako budeme inteligentní. Nemôžeme si vybrať rodičov, ani čas narodenia, a nie je v našej moci ani rozhodnúť o tom, či bude vojna alebo hospodárska kríza. O tom, čo vidíme, ako sa cítime a čo robíme, rozhoduje nespočetné množstvo ďalších podmienok.

Všetci sme však zažili chvíle, keď namiesto toho, aby sme boli zmietaní anonymnými silami, sme cítili skutočnú kontrolu nad svojimi činmi a boli pánmi svojho života (optimálne prežívanie).

Človek je schopný vnímať sám seba a byť kreatívnym tvorcom svojho života. No vo väčšine prípadov sa chováme podľa podvedomého autopilota. Až 95% svojho času sme ovplyvňovaní podvedomými vzorcami, preto sme neustále ponorení v myšlienkach. V okamihu, keď premýšľame, sa podvedomý autopilot zapína automaticky.

Bežne je to tak, že premýšľame počas šoférovania auta, počas jazdenia na bicykli, jedenia atď. a vôbec nám to nepripadá divné, naopak je to pre nás prirodzené, aj keď tým strácame kontakt s prítomným okamihom tu a teraz. Myseľ sa stále stáča do minulosti alebo budúcnosti namiesto toho, aby sme boli plne v prítomnosti.

V dôsledku nadmerného premýšľania neustále hodnotíme samých seba a druhých. V takom móde je naše ego najaktívnejšie. A ego je často zdrojom nie len strachu a úzkostí, ale aj posudzovania.

Bolo zistené, že za deň máme v priemere  75 tisíc myšlienok a 95% z nich sú stále o tom istom.

“Náš život, naše prežívanie je založené na myšlienkach, z myšlienky vzniká pocit, z pocitu vzniká emócia a to je náš svet.” Zdenka Pohlreich

Vývojový biológ Bruce Lipton v knihe Biológia viery hovorí o tom, že veľká časť’ našich podvedomých vzorcov je dnes negatívnych. Tým sa nastavujú naše kanály vnímania, ktorými posudzujeme seba, ostatných a svet. Na základe toho sa tvoria naše emócie. Nie je sa preto čomu diviť, že naše emócie sú dnes skôr negatívne. Záleží však aj na tom, či sú vyjadrené alebo nevyjadrené. Najnebezpečnejšia emócia je tá nevyjadrená.

Pokiaľ si nebudeme uvedomovať a zvedomovať svoje prežívanie, tak sa v našom živote nikdy nič nestane. Pokiaľ si nebudeme uvedomovať a zvedomovať, kedy sa v tele necítime dobre, v akých situáciách sa necítime dobre, kedy sa cítime bez energie, v čom nie sme šťastní a nie sme to skutočne my, tak sa nikdy nič nezmení. Musíme v sebe nájsť odvahu z toho vystúpiť a začať si uvedomovať, čo by sme skutočne chceli, kým v skutočnosti sme.

Položte si otázku, ako sa vo svojom tele cítite? Koľko máte energie ? Na stupnici od 1 do 10.

Väčšina ľudí v dnešnej dobe sa cíti na 5 až 6. A prečo? Nestrážia si kvalitu svojho spánku, nestrážia si jedlo a jeho kvalitu, nestrážia si svoje emócie, pohyb, kvalitu vody, ktorú pijú, dýchanie atď. 

“Kvalita nášho života je určená kvalitou našich emócií” Vít Schlesinger

2% ľudskej váhy má mozog, no zoberie nám 25% celkovej energie. Pokiaľ chcete žiť naplnený a šťastný život, život podľa svojich predstáv, musíte žačať od svojej energie. Ak nemáte dostatok energie, nemáte kapacitu venovať sa rodine, manželke/manželovi, nemáte kapacitu si ísť zacvičiť alebo sa prejsť, nemáte kapacitu prečítať si knihu, alebo sa niečo nové naučiť. Už nad sebou strácate kontrolu a telo je silnejšie ako vy. Máme tendeciu schyľovať sa k rôznym závislostiam a jednoduchému zdroju dopamínu (TV – netfilx, alkohol, káva, mobil).

Ak sa dopamín v tele vylúči bez úsilia, vytvára sa závislosť a klesá sebadôvera. Ak nemáte energiu na seba, nemôžete mať energiu na svoj život, nemôžete byť jeho tvorcom a prežiť ho v šťastí a radosti.

Budujme preto šťastnejšie životy, šťastnejšie Slovensko. Pretože šťastnejšie je zdravšie. Prial by som si, aby sa to šťastie prejavovalo v našich životoch, aby sme prestali bojovať so svojim telom, alebo chorobou. Aby sme vnímali dokonca aj chorobu ako signál nášho tela “dávaj si pozor, niečo je v neporiadku s tým, ako sa pozeráš na život”. Nie je to iba o tom zobrať si prášok od bolesti, ale pozrieť sa na svoj život, akým spôsobom premýšľame a niečo s tým urobiť.

“Rodíme sa do lásky, rodíme sa do toho, že milujeme život, milujeme tento svet, no v priebehu života začnú chodiť rôzne myšlienky, že niektoré veci sú lepšie, niektoré veci sú horšie. Akokoľvek sa nám zdá, že pekné veci sú tie správne a strach a choroba sú tie zlé, tak to tak nie je. Choroba, hnev alebo zlá emócia je vyjadrením volania nášho tela vráť sa domov, vráťte sa sám k sebe, všetko bude v poriadku.“ Martin Jotoven

PRÍLOHA: KULTIVOVANIE ÔSMICH PILIEROV RADOSTI

 • PERESPEKTÍVA – Pozeraj sa na problémy z iného uhla pohľadu
 • POKORA – Niesi nič viac ani menej ako ostatné ľudské bytosti
 • HUMOR – Nauč sa smiať na sebe a svojich problémoch
 • AKCEPTÁCIA – Sme schopní akceptovať všetko, čo sa nám stane
 • ODPUSTENIE – Odpúšťaj sebe a svojim priateľom
 • VĎAČNOSŤ – Máme šťastie, že žijeme, máme vzácny život, nepremrhajme si ho
 • SÚCIT – Myslieť len na seba prináša utrpenie
 • ŠTEDROSŤ –  Rozdávaj radosť iným a sám pocítiš skutočnú radosť

DESATORO ODOLNOSTI NA KAŽDÝ DEŇ

 • 1.PREBUDENIE – Zobúdzam sa s vďačnosťou pri východe slnka. Ešte stále tu sme, žijem a dýcham, tvorím svoju realitu. Bol mi darovaný ďalší deň. Ďakujem.
 • 2.SLNKO – Dnes si vedome užijem ľubovoľne dlhý pobyt na slnku. Slnko mi dáva energiu, lieči a povzbudzuje. Ideálne sledujem východ slnka alebo západ.
 • 3.STRAVA – Dnes si dám 2-3 jedlá, ideálne v kľude, s vďačnosťou, sezónne, z lokálneho zdroja. Strava je informácia a jej kvalita je dôležitá pre moje telo a myseľ.
 • 4.OBMEDZUJTE MODRÉ SVETLO – Čas pri obrazovkách dnes budem mať len minimálne potrebný, vrátane TV, mobilu, tabletu atď. Som pánom svojho času pri obrazovkách, nie sluha.
 • 5.POHYB – Vedome sa dnes pohybujem, keď idem, vnímam chôdzu. Môžem sa počas dňa kedykoľvek natiahnuť, stačí málo, keď mám dosť sily, tak viac, ideálne vonku naboso.
 • 6.DÝCHANIE – Občas si zvedomím svoj dych, nadychujem nádej a odvahu, vydychujem odpor a napätie.
 • 7.MIKROŽIVINY – Zaujímam sa o svoju hladinu vitamínu D, vitamínu C, zinku, jódu, magnézia, omega-3.
 • 8.LÁSKAVOSŤ, RADOSŤ Prejavy láskavosti sebe, ako aj druhým. Stačí úsmev, urobte radosť aj sebe.
 • 9.TIEŇ – Prijímam aj svoje tienisté stránky, strach, neistotu, negatívne emócie a pocity. Som dokonalý vo svojej nedokonalosti.
 • 10.SPÁNOK – Chcem spať aspoň 8 hodín. 90 min. pred spaním sa vyhýbam modrému svetlu, už nejem a pijem len málo, nepozerám dramatické filmy a nečítam napínavé knižky. Ďakujem za ďalší deň.

Zdroje: Umění být zdrav, Ján Vojáček; Rozhodni se být zdrav, Ján Vojáček; Flow, Mihaly Csikszentmihalyi; Kniha radosti, Dalajlama a Desmond Tutu; Sporthacking institut, Vit Schlesinger; Klub umění být zdrav, Martin Jotoven a Zdenka Pohlreich

Autor: Mgr. Dávid Šestina, telovýchovný pedagóg

Ilustračné foto: Unsplash/Caroline Veronez