Preskočiť na obsah

Chcete osláviť Svetový deň behu? Návod je jednoduchý, stačí sa dať do pohybu

Zverejnené 5.11.2021.

Kategória

Dnešný Svetový deň behu spája tisíce ľudí v stovkách miest po celom svete. V roku 1999 ho založil bežec Bill McDermott s ušľachtilým cieľom – podporiť boj proti chudobe vo svete. Ak sa chcete o tejto pohybovej aktivite či jej benefitoch dozvedieť viac, tak ste na správnom mieste.

Beh ako pokročilejšia forma lokomócie, teda chôdze, je jednou z najprirodzenejších ľudských schopností, ktorá nám bola geneticky daná, a vyvíjala sa s nami po tisícky rokov. Ide o tú najrozšírenejšiu a najpopulárnejšiu športovú aktivitu. Nemusíte sa učiť žiadnu zložitú techniku, choreografiu ani investovať stovky eur do pravidelných návštev fitnescentier či na výstroj. Stačí si obuť tenisky a užívať si silu prítomného okamihu.

Prečo by ste mali behať?

Fyzická aktivita je pre naše zdravie rovnako dôležitá ako spánok a dobrá výživa. Každodenný pohyb zvyšuje svalovú hmotu, svalovú silu, zdravie kostí, motorickú koordináciu, funkciu čriev, posilňuje srdcovú činnosť, vitálnu kapacitu pľúc, metabolizmus a dokonca aj funkciu mozgu. Cvičenie má cirkadiálny efekt, zlepšuje spánok aj náladu. Doslova uvoľňuje mozog, znižuje úzkosti, depresie a umocňuje našu schopnosť radovať sa. Cvičenie patrí k vôbec najlepším liekom.

Ako často by ste mali behať?

Podľa odporúčania Americkej kardiologickej asociácie (American Heart Association) potrebuje každý zdravý človek najmenej 150 minút miernej alebo 50 minút dynamickej fyzickej aktivity týždenne. Rozdeliť sa to dá napríklad na 30 minút miernej námahy päťkrát do týždňa.

Beh môže byť umením vtedy, ak myseľ neovládajú len tempá, rekordy či kalórie.

Ľudské telo je stavané tak, aby sa mu darilo pod vplyvom gravitačnej sily. Čo sa teda stane, pokiaľ hodíte nejakú formu života do cudzieho prostredia? Ak ste niekedy strávili celý víkend na gauči, ten pocit určite dobre poznáte. Zbavili sme sa činností, ktoré je naše telo uspôsobené vykonávať.

Generácie pred nami nepoznali v takej miere srdcovo-cievne ochorenia, cukrovku, obezitu, depresie ani desiatky foriem rakoviny. „Väčšinu týchto epidémií by sme mohli držať na uzde jedným liekom. Je to také jednoduché, stačí sa začať hýbať. Lebo ak neveríte, že ste boli stvorení pre beh, popierate nielen históriu, ale aj seba samého.“ – Born to Run

Autor: Mgr. Dávid Šestina, telovýchovný pedagóg

Ilustračné foto: Pexels/Maksim Goncharenok