Preskočiť na obsah

Chcete byť spokojnejší a šťastnejší? Osvojte si nové návyky pre duševnú pohodu

Zverejnené 30.1.2023.

Kategória

Začiatkom každého roku si ľudia dávajú predsavzatia v rôznych oblastiach života. Väčšina z nich však predstavuje príliš vysoké ciele. A všetci dobre vieme, aké ťažké je dodržiavať ich. Preto to mnohí z nás v priebehu pár týždňov vzdajú.

S ohľadom na to je možno lepšie, keď sa malými krokmi postupne prepracujeme k jednotlivým zmenám. Existuje veľa spôsobov, ako si zlepšiť náladu, odbúrať stres a urobiť niečo pre svoje zdravie i duševnú pohodu. Nižšie nájdete zopár tipov na návyky s blahodarným vplyvom.

Skúšajte nové veci

Nielenže si do života vnesiete nové zážitky, ale aj dobrý pocit na duši. Vyskúšajte tie aktivity, pri ktorých sa vám uvoľnia z tela endorfíny – hormóny šťastia. Experimentujte, napíšte novú báseň, namaľujte obraz aj keď nie ste umelci, choďte si niekam zatancovať. Aj veselá hudba predsa pomáha duševnému zdraviu a pohode.

Aktívne prežívajte každú voľnú chvíľu 

Ráno si nájdite chvíľu na rýchlo meditáciu, vďaka ktorej dôjde k zníženiu hladiny stresu a zlepšeniu fyzického aj duševného zdravia. Voľné chvíle trávte v prírode, vydajte sa na krátke výlety s priateľmi, rodinou. Podobné aktivity vás privedú k novým myšlienkam a odpútajú od aktuálnych starostí a problémov.

Nezabúdajte byť aktívny po fyzickej stránke. Veď pri športe hneď zabudnete na všetko zlé, čo vás trápi. Ako to? Sústredíte sa pri ňom totiž na samotný výkon a dýchanie. Aj športovanie vyplavuje z tela endorfíny. Navyše si zlepšíte sebavedomie, ktoré je pri udržiavaní duševného zdravia tiež dôležitým faktorom.

Venujte pozornosť tomu, čo jete

Určite všetci viete, že zdravá strava je dobrá pre fyzické zdravie. Významne znižuje riziko vzniku mnohých chorôb, vrátane obezity, kardiovaskulárnych ochorení či cukrovky. Dlhodobá konzumácia ťažkých jedál sa nepreukáže iba na našej postave a sebavedomí, no uberá aj na našej energii. Preto do jedálnička zaraďte vitamíny a minerály vo forme ovocia i zeleniny.

Vyberte si, čo vás robí šťastnými

Čím šťastnejšie a príjemnejšie zážitky máte v živote, tým lepšie bude vaše celkové zdravie. Je dôležité mať dostatok dôvodov na to, aby ste sa cítili šťastní. To sú vaše „zlaté rezervy“, vďaka ktorým ste odolnejší voči stresu a jednoduchšie zvládate prekážky. Naučte sa chrániť pred negativitou a prinášať si do života pozitívne a šťastné chvíle.

Autorka: Mgr. Viera Lábajová, námestníčka pre úsek ošetrovateľstva

Ilustračné foto: Unsplash/Alex Alvarez