Preskočiť na obsah

Áno, aj káva má svoj deň…

Zverejnené 1.10.2021.

Kategória

Medzinárodná organizácia pre kávu (International Coffee Organization) sa v roku 2006 rozhodla, že sa prvý október stane šíriteľom všeobecného povedomia o tejto úžasnej a blahodarnej „kôstke“.  

Možno sa zasmejete, ale za kávu môžeme vďačiť aj stádu kôz. Nie je to žiadny výmysel. Jedna z legiend totiž hovorí o mladom pastierovi a jeho stáde kôz, ktoré sa po zjedení červených bobúľ stalo obzvlášť živým. Neskôr sa o plodine dozvedeli mnísi, ktorých však horká chuť odradila, preto ich hodili do ohňa. Vďaka teplu sa okolím začala šíriť vôňa čerstvo upraženej kávy, preto neodolali, a uvarili si z upražených plodov nápoj. Krátko na to objavili jeho účinky, pretože im pomohol vydržať v bdelom stave hoci aj polovicu noci.

Jedno malé – nesmierne rozmanité – zrnko

Do Európy sa káva dostala v roku 1615 vďaka benátskym kupcom, ktorí jej na západ priniesli celé vrecia. Chuť, aróma a povzbudivý účinok z nej veľmi rýchlo spravili obľúbený nápoj mnohých ľudí. Neskôr sa po celej Európe začali rozrastať kaviarne. V 20. storočí sa najväčším producentom stala Brazília, ktorá si toto prvenstvo drží do dnešného dňa.

Pri vyslovení slova „káva“ si každý z nás predstaví práve tú svoju, ktorá mu chutí najviac. Už máte v hlave ten svoj hrnček, z ktorého chutí najlepšie, všakže? Pitie kávy môžeme istým spôsobom považovať za rituál, ktorý je pre každého z nás osobitý. Všetkým by však malo byť známe, že chuť kávy sa odvíja predovšetkým od jej kvality, ktorá vie zaručiť ten pravý pôžitok.

Viete čo je ešte na káve úžasné? Stále hovoríme o tom jednom- malom zrnku, ktoré je nesmierne rozmanité a jeho chuť závisí „len“ od praženia. Ak si radi vychutnávate kyslú kávu s ovocnými tónmi alebo chuťou po citrusových plodoch, mali by ste siahnuť po svetlo praženej káve. Tá si totiž všetky tieto chute udržala, a jej dominantou je práve acidita (kyslosť). Zrná sú upražené do jemných zlatistých tónov a ich vôňa je rovnako jemná, oriešková.

Experimentujte! Dajte si novú kávu, okúste novú kaviareň

Pokiaľ si neviete predstaviť kávu bez poriadnej horkosti, bohatej peny a tej pravej vône, pričom na inú by ste si už ani nezvykli, skúste ochutnať kávu s najtmavším pražením zŕn. Jej aróma je typicky „kávová“. Medzistupne praženia sa vyznačujú skôr korenistými tónmi a výraznejšou ovocnou vôňou. V tomto prípade v káve badať už aj jej sladkosť a výraznú exotickú kyslosť.

Takto pražené kávy však nekúpite v bežných potravinách. Aby si káva udržala chuť, ktorá je intenzívna ešte aj pár dní po pražení, tak si ju treba zakúpiť priamo v pražiarni. A o tie veru nemáme ani na Slovensku núdzu. Vďaka tomuto kroku sa sústredíte aj na faktor lokálnosti a poctivú prácu našich – domácich pražiarov.

Tento deň však nepatrí iba káve, ale aj lekárom, starším ľudom, hudbe dokonca máme aj Svetový deň úsmevu. Práve preto by ste si mali uvariť dobrú kávu a s úsmevom privítať nasledujúci víkend, priatelia. Možno by ste mohli aj zaexperimentovať – ochutnať nový druh kávy, zájsť do novej kaviarne alebo si kávu pripraviť iným spôsobom ako doteraz. Verte či nie, chuť kvalitnej a šetrne pripravenej kávy stojí za to!

Autorka: Bc. Barbora Vrabcová, referentka podporných služieb OLÚP, n. o. Predná Hora

Ilustračné foto: Pexels/ Nao Triponez