Preskočiť na obsah

Ako správne narábať so svojou energiou a časom

Zverejnené 8.4.2024.

Kategória

Téma energie je nekonečná. Pokiaľ pripustíme, že žijeme vo svete, ktorý by mohol mať charakteristiku bio-energo-informačného poľa, čo znamená, že všetko je o informáciách a energii, ktoré nás obklopujú, môže byť téma energie cestou k tomu, aby sme sa stali tvorcami svojich životov a  naplno využili svoj optimálny energetický potenciál.

“Životná energia je sila, ktorá nás drží pri živote”

Z pohľadu vedy, konkrétne kvantovej biológie je energia nevyhnutná pre pohyb, dynamiku a zmenu. A zmena je život ! Náš život začína prvým a končí posledným odbitím nášho srdca a presne to znázorňuje energiu, ktorá  sprostredkuje neustálu zmenu, neustálu dynamiku, každého jedného odbitia. Vďaka tomu sa pohybuje životom, vďaka tomu žijeme.

Životná energia je náš vnútorný elektrický prúd. Stojí na pozadí všetkých pilierov, ako ZDRAVIE, VZŤAHY, HOJNOSŤ, PENIAZE, PRÁCA, ŽIVOTNÝ ŠTÝL, STRAVA, DYCH, POHYB, SVETLO….

Preto by bolo dobre klásť si otázky typu:

 • Ako na tom ste so svojou životnou energiou ?
 • Čo viete o tom odkiaľ a ako sa tvorí ?
 • Ako ste si vedomí toho, kde všade Vám uniká ?
 • Kde ju investujete ?
 • Čo Vám ju berie ?

Poznáte to ?

 • Zažívam dlhodobú fyzickú a psychickú únavu a mám problém sa na niečo dobre sústrediť.
 • Limituje ma nedostatok energie a nemôžem robiť to čo by som chcel/a.
 • Nútim sa do práce, mám väčšiu potrebu po spánku aj počas dňa.
 • Bývam podráždený/á a mám pocit, že občas nezvládam svoje emócie.
 • Viem, že by som mal/a niečo zmeniť, ale nemám na to silu a neviem ako.
 • Nemám chuť na sex.
 • Bývam často chorý/á
 • Nie som tak kreatívny/a, ako by som chcel/a

Ak vo Vás rezonovali vyššie uvedené body, je veľmi pravdepodobné, že ste obeťou svojich životov, obeťou svojich podvedomých programov. Pokiaľ si v živote nezačnete uvedomovať a zvedomovať podobné pocity, tak sa v živote nikdy nič nestane.

Pokiaľ sa ráno budíte s dlhodobým pocitom, že úroveň vašich energo bodov je na úrovni pod 70%, je to znakom toho, že vyčerpávate svoje funkčné adaptačné rezervy a žijete na energetický dlh. Kým nedosiahnete úroveň svojej energie nad 70%, len veľmi ťažko môžete žiť naplnený a šťastný život. Ťažko môžete byť plnohodnotným a vedomým manželom, partnerom, rodičom, ťažko sa budete venovať pohybovým aktivitám a ďalším dôležitým sféram svojho života.

Nedostatok energie vedie k väčšine dlhodobých zdravotných ochorení. V momente, keď klesne energia pod určitú úroveň, už nám neostáva sila k tomu urobiť patričné zmeny.

Aké sú skutočné zdroje našej energie?

Z hľadiska kvantovej biológie je skutočných zdrojov energie niekoľko – Svetlo, Strava, Voda, Chlad a Magnetizmus. Svetlo je na prvom mieste, až 2/3 celkovej energie je naše telo schopné vytvoriť zo slnka a 1/3 so stravy. Voda, chlad a magnetizmus dotvárajú celkový obraz.

Človek je určitá forma super inteligentnej bio-batérie, ktorá potrebuje k prežitiu adekvátne zdroje a kultivovanú formu pohybu. Veľmi jednoducho povedané, ak je pohybu (fyzického, mentálneho, emočného) viacej ako energie zo zdrojov, dochádza k jej vybitiu.

 „Vráťme sa späť nohami na zem, k našim koreňom a s hlavou vztýčenou hore naprieč k slnku.“

Ako si navýšiť úroveň životnej energie ? Niekedy sa môže zdať, že zmena je zložitá, že nevieme, ako ju urobiť, a či na ňu vôbec máme energiu. To sú dôvody, prečo sa ľudia často zacyklia vo svojej komfortnej zóne. Nedokážu z nej vystúpiť a urobiť adekvátne zmeny. Veľa jednoduchých maličkých krokov, ktoré keď sa urobia vedome, poriadne a konzistentne, môžu časom urobiť obrovský efekt.

Niečo o tom vedel, aj Napoleon Hill, ktorý vo svojom diele “Ako nepodľahnúť diablovi” poznamenal: “Prevažujúce túžby človeka sa pomocou prírodných zákonov hypnotického rytmu a času dokážu zhmotniť vo svojej fyzickej podobe vďaka jednoznačnosti a jasnosti cieľa a premyslenému plánu na jeho dosiahnutie.

Až pričasto preceňujeme silu jedného určujúceho momentu a podceňujeme hodnotu malých každodenných zlepšení. Pričasto sa presviedčame, že obrovský úspech si vyžaduje obrovské činy. Zlepšenie o jedno percento, na druhej strane nie je nič pozoruhodné, občas dokonca ani pozorovateľné. A však maličké zlepšenia môžu časom priniesť ohromné výsledky. Tu je pár príkladov:

 • Nájsť svoj vlastný určitý a jednoznačný cieľ
 • Vytvoriť si konkrétny plán
 • Prijať pomoc prírodného zákona hypnotického rytmu
 • Využiť pre dosahovanie svojho úspechu, výhody ktoré poskytuje čas

“Predstavte si že letíte z Los Angeles do New Yorku a pilot pri štarte upraví kurz o 3,5 stupňa južne. Namiesto New Yorku skončíte vo Washingtone. Takú silu majú sotva postrehnuteľné zmeny v našom živote.“ Uchopiť tie jednoduché princípy a pravidlá sa v dnešnej dobe javí čím ďalej zložitejšie. Preto Vám môžu praktické tipy v oblasti pilierov zdravia  – ,,Desatoro odolnosti na každý deň“ od Jána Vojáčka a klubu Umení být zdráv, slúžiť ako maják na ceste za dobitým vašich vnútorných palivových článkov.

Na záver doplním ešte malé zamyslenie: ,,Zápalky na zapálenie ohňa nepriazne osudu máte vo svojom vlastnom vrecku, a voda na jeho uhasenie sa objaví vždy na váš pokyn.“

Zdroj: https://umenibytzdrav.cz/

Zdroj: https://umenibytzdrav.cz/

Autori: Mgr. Dávid Šestina, telovýchovný pedagóg

Ilustračné foto: Unsplash/Alireza Skndari