29. septembra sme si na Slovensku pripomínali Svetový deň srdca.. Cieľom tohto dňa je zvyšovanie povedomia o srdcovo-cievnych ochoreniach, ktoré sú celosvetovo najčastejšou príčinou úmrtí.
Príčinou srdcovo-cievnych ochorení je hromadenie usadenín v cievach, čo bráni správnemu prúdeniu krvi k orgánom a tkanivám. Najviac úmrtí je pripísaných hlavne ischemickej chorobe srdca (vrátane srdcového infarktu) a cievnej mozgovej príhode (mŕtvici).
Medzi najčastejšie príznaky ochorenia srdca a ciev patria bolesť a tlak na hrudníku, dýchavičnosť, pocit slabosti, bolesť na hrudníku vystreľujúca do ľavého ramena, pocit chladu v končatinách, búšenie srdca alebo nepravidelný srdcový tep.
Až 80% kardiovaskulárnych ochorení je takých, ktorým sa dá predísť zmenou životného štýlu. Najúčinnejšia prevencia je redukcia úrovne rizikových faktorov.
Najčastejšie rizikové faktory rozvoja srdcovo-cievnych ochorení:
- vysoký krvný tlak,
- stres,
- fajčenie,
- nedostatok fyzickej aktivity,
- vysoká hladina cholesterolu v krvi,
- nezdravý spôsob stravovania,
- nadváha a obezita.
Zdravé srdce je základ pre kvalitný život. Ako si ho teda udržať zdravé?
- Zdravá a vyvážená strava. Základom zdravia, a nielen srdca, je plnohodnotná vyvážená strava. Mala by obsahovať bielkoviny, komplexné sacharidy a esenciálne tuky. Dôležitou zložkou je aj dostatok ovocia, zeleniny a vlákniny.
- Zníženie príjmu soli a cukru. Soľ prispieva k vysokému krvnému tlaku, čo zvyšuje riziko vzniku ochorenia. Je potrebné obmedziť aj jednoduché cukry, ako napríklad sladkosti a sladené nápoje.
- Vitamíny a minerály. Jedná sa hlavne o kyselinu listovú, vitamín B6 a B12 a omega-3 mastné kyseliny.
- Pohyb a telesná aktivita. Skúste chodiť viac pešo a na prechádzky, používať schody a vykonávať domáce práce. Tiež je dobré vykonávať šport, ktorý Vás baví.
- Dosiahnite a udržujte si zdravú telesnú hmotnosť. Aj mierne zníženie hmotnosti môže mať obrovský vplyv na zdravie vášho srdca. Zdravá hmotnosť pozitívne ovplyvňuje celkové fyzické zdravie.
- Kvalitný spánok. Spánková hygiena a oddýchnutie tela zahŕňa pravidelný neprerušovaný spánok 8 hodín denne.
- Stop fajčeniu. Fajčiari majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku infarktu myokardu, než nefajčiari. Fajčenie poškodzuje kvalitu ciev, znižuje hladinu kyslíka v krvi a zvyšuje krvný tlak.
- Stop alkoholu. Nadmerná konzumáciu alkoholu je spojená s rizikom vzniku množstva ochorení. Vedie k vysokému krvnému tlaku a arytmiám. Chronický alkoholizmus pôsobí na srdce toxicky a môže viesť až k srdcovému zlyhaniu.
- Regulácia stresu. Stres je spúšťačom mnohých psychických a fyzických ochorení. Proti stresu je vhodná napríklad meditácia, dychové cvičenia alebo kreatívna aktivita.
- Preventívne prehliadky. Je potrebné neodkladať návštevu lekára a nezanedbávať preventívne prehliadky.
Posolstvom Svetového dňa srdca je upozorniť na to, aby sme neignorovali rizikové faktory. Taktiež nám naznačuje, že podstúpenie bezplatnej preventívnej prehliadky alebo vyhnutie sa vyprážaným jedlám nie je až taká obrovská obeť v porovnaní s množstvom šťastných dní, ktoré môžeme zažiť vďaka zdravému srdcu!
Mgr. Jana Petrová, psychologička
Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. (2023). Svetový deň srdca 2023: Spoznajte a odstraňujte rizikové faktory srdcovo-cievnych ochorení.