Preskočiť na obsah

Ako si poradiť v roku 2023 s abstinenciou? Dávať si novoročné predsavzatia?

Zverejnené 30.12.2022.

Kategória

Predsavzatia. Najobľúbenejšia novoročná disciplína. S ukončovaním a bilancovaním starého roku  prichádza rok nový a zároveň aj nové možnosti preťať ťažkosti a nespokojnosti v našom živote. Hovoríme si, „v novom roku mám nové príležitosti žiť svoj život inak, zrieknuť sa svojich návykov, urobiť hrubú čiaru za všetkým, čo nechcem“.

Zmenou číslice na konci kalendárneho roka akoby sme dostávali nové možnosti, akoby nám opäť bolo umožnené nadýchnuť sa čerstvého vzduchu. Máme nové, veľké očakávania a budúcnosť namaľovanú farebnejšími, pestrejšími farbami. No tak ako Nový rok začíname s nádejou, už 19. január je vyhlásený za najdepresívnejší deň v roku.

Približne 19 dní nám totiž trvá, kým si uvedomíme, že stanovené predsavzatia sa nám nedarí napĺňať a tak kapitulujeme. Znechutení vyhlasujeme, že nikdy viac si novoročné predsavzatia dávať nebudeme. To platí, kým nový rok neuplynie na svoj koniec a v decembri si nezačneme dávať nové predsavzatia.

V čom robíme chybu? Všimnite si vyššie zvýraznenú vetu. Impulzom k zmene by mala byť zmena číslic. Externá zmena, ktorá by nás mala povzbudiť k našim vnútorným zmenám a k vnútornej zmene. Žiaľ, takto to nefunguje. Na vonkajšie impulzy k zmene sa spoliehame práve vtedy, keď nám chýba vnútorná motivácia alebo sebapodpora.

Namiesto toho, aby sme svoj zrak upierali na vonkajšie zdroje motivácie, mali by sme svoj zrak obrátiť do vnútra a klásť si otázky. Čím to je, že sa k zmene, ktorú chcem, neviem odhodlať? Som vôbec dostatočne motivovaný? Ak viem presne, čo chcem, viem ako to urobiť, čo ma brzdí ísť do akcie? Mám z niečoho obavu? Nie je mi súčasná poloha vlastne komfortnejšia ako to, čo by malo prísť? Cítim sa dostatočne podporený k zmene? Z čoho pramení moja túžba po zmene?

Tieto otázky nemajú slúžiť k zmäteniu a demotivácii, práve naopak. Mali by prehĺbiť vnútorné zdroje k zmene, ktorá by sa nemala diať z vonkajšieho popudu ale vtedy, keď sme na ňu vnútorne pripravení. Príprava a napĺňanie „predsavzatia“ je drobná, každodenná práca. Mnohí abstinujúci závislí majú preto jednoduché heslo „dnes abstinujem“, čím si stanovujú malý, ale ľahko dosiahnuteľný cieľ, ktorí ich povzbudzuje do ďalšieho čistého dňa.

Autorka: Mgr. Tomáš Juríčkov, psychológ

Ilustračné foto: Pexels/Rakicevic Nenad