Preskočiť na obsah

Ako a čím všetkým je možné sa priblížiť k spokojnosti v živote?

Zverejnené 24.6.2022.

Kategória

Pokoj a spokojnosť človeka nie je mimo neho, ale v ňom samom.

Anton Pavlovič Čechov, ruský dramatik a autor, lekár 1860 – 1904

Téma, na ktorú neexistuje jednoznačná odpoveď. Nikto sa asi nečuduje, že presný návod na spokojnosť nenájdeme. Samozrejme môžeme na internete a rôznych stránkach a sociálnych sieťach vidieť, čo nám iní ľudia odporúčajú, vnucujú alebo čo ich samotných robí spokojnými, čo ale neznamená, že to isté bude pomáhať každému z nás.

V prvom rade by sa mal každý zamyslieť nad tým, čo jemu v živote prináša spokojnosť, a aké sú jeho dominantné hodnoty. Kým neprídeme na to, čo vlastne sami potrebujeme, môže sa stať, že pri pokusoch o nájdenie spokojnosti, zostaneme frustrovaní.

Pri práci s ľuďmi a aj na základe vlastnej skúsenosti som si všimla, že k spokojnosti prispievajú vzťahy, ktoré máme s inými ľuďmi. Ak sú narušené, konfliktné alebo chýbajú, negatívne sa to odrazí na našom cítení, myslení a aj správaní. Nedávna skúsenosť s pandémiou bola jasným dôkazom toho, čo sa stane, keď sa z ľudského kontaktu stane hrozba. Na ceste k spokojnosti by sme teda určite mali dbať na zdravé vzťahy, komunikovať medzi sebou a namiesto odcudzovania, prejaviť snahu o porozumenie a empatiu.

Dôležité je tiež spýtať sa sám seba, ako sa aktuálne cítim, aké mám v živote ciele, kam by som chcel ďalej smerovať a či mi v naplnení snov a cieľov niečo bráni. Byť stále spokojný by asi preto nemalo byť primárnym cieľom, pretože život nie je len o spokojných chvíľach. Ak by to tak bolo, prestali by sme si ich vážiť. Život je často náročný a kladie nám do cesty rôzne prekážky, ak sa nám ich však podarí prekonať a ísť ďalej, posilní to naše sebavedomie a príde aj odmena vo forme pocitu spokojnosti.

Nemali by sme tiež zabúdať na tie aktivity, ktoré nás bavia, pri ktorých sa môžeme realizovať a „dobíjať si baterky“. V dnešnej dobe sme často pod tlakom a život môže byť vplyvom rôznych okolností neistý. Preto potrebujeme svoju „kotvu“, niečo na čo sa môžeme spoľahnúť, niečo o čom vieme, že sa k tomu môžeme vrátiť, keď budeme mať zlé obdobie alebo len tak pre radosť a relax.

Ako sa píše v úvodnom citáte, zdroj a cestu k spokojnosti treba hľadať hlavne v nás samotných. Tak potom môžeme objavovať a napĺňať zmysel svojho života a byť so sebou spokojný.

Autor: Mgr. Ľubica Simanová, klinická psychologička

Ilustračné foto: Unsplash/Kal Visuals, Kenny Eliason