Preskočiť na obsah

20. marec, inak nazývaný aj Medzinárodný deň šťastia! Toto je 5 vecí, vďaka ktorým sa tvoj dnešok môže stať krajším

Zverejnené 20.3.2024.

Kategória

Dnešný deň, 20. marec, je Medzinárodným dňom šťastia. Na úvod pár múdrych slov: Medzinárodný deň šťastia bol vyhlásený Organizáciou spojených národov 12. júla 2012. Jeho vyhlásenie bolo iniciatívou Bhutánu, himalájskeho kráľovstva, ktoré meria prosperitu ukazovateľom hrubého národného šťastia. Hlavným cieľom dnešného dňa je vraj pripomenúť si, že šťastie je jedným z hlavných cieľov každého z nás a tiež, že hospodársky rast krajiny nemusí nutne znamenať aj šťastných obyvateľov.

Čo z toho môže vyplývať? Aj keď tomu mnohí z nás neveria a mnohí práve teraz nesúhlasne krútia hlavami – šťastie nie je založené na peniazoch. Niektorí svetoví odborníci totiž tvrdia, že my ľudia sa stále viac zameriavame na materiálne veci, a pritom sa zabúdame tešiť z každodenných maličkostí. Preto sme sa rozhodli urobiť ti dnešný deň krajším. Urob dnes týchto 5 vecí a uvidíš, že budeš šťastnejší a spokojnejší sám so sebou. A vieš, čo? Pokojne tie veci zopakuj aj zajtra a pozajtra…

1. Urobte náhodný prejav láskavosti

Šťastie sa dá dosiahnuť tým, že pomôžete niekomu v núdzi alebo jednoducho prejavíte vďačnosť tým, že niekomu urobíte deň. Darujte krv, pomôžte v útulku, alebo v akejkoľvek organizácii, ktorá by mohla potrebovať vašu pomoc. Taktiež môžete pomôcť vášmu kolegovi, susedovi alebo náhodnému cudzincovi na ulici. Šírte láskavosť a prijmite pocit šťastia.

2. Robte niečo, čo vás robí neuveriteľne šťastnými

Všetci máme tie aktivity, koníčky, vďaka ktorým sa vo vnútri cítime šťastní a spokojní. Tancujte na ulici alebo vo svojej izbe, ak je to to, čo vás robí šťastnými. Kreslite, maľujte, pleťte, bežte, hrajte na hudobný nástroj, čítajte, píšte, tvorte, spite, sledujte film, choďte do múzea alebo čokoľvek, čo vás robí šťastnými. Dovoľte si cítiť sa šťastní a spokojní so životom, ktorý máte, pretože môžete robiť veci, ktoré milujete a užívate si.

3. Ukážte vďačnosť ľuďom, ktorých milujete

Ľudia, ktorí nás obklopujú a podporujú nás bez akéhokoľvek ohľadu, sú práve tí, ktorým by sme sa mali poďakovať. Sú dôvodom, prečo sa cítite šťastní a niekedy je príjemné pripomenúť im, že ste vďační za ich existenciu vo vašom živote. Napíšte im malý odkaz, že ste vďační a vážite si ich, alebo ich len tak navštívte. Nemusíte robiť nič veľké, jednoduché poďakovanie im urobí deň.

4. Podporujte šťastie a šírte ho okolo seba

Začnite svoj deň s úsmevom, usmievajte sa na ľudí počas dňa, objímte ich, povedzte úprimný kompliment alebo dva tým, ktorí sa necítia dobre, kúpte kávu svojmu kolegovi, ktorý ju zúfalo potrebuje. Ukážte, že ste skutočne spokojní so svojím životom bez ohľadu na to, kde žijete, kto ste, aká je vaša práca. Prijmite tento pocit a viac ľudí sa nakazí vaším šťastím, čo zapríčiní, že začnú prijímať to svoje.

5. Urobte krok smerom k vytvoreniu šťastnejšieho prostredia

Všetci vieme, že naše šťastie je veľmi ovplyvnené prostredím, v ktorom žijeme. Bezpečnejšie, zdravšie prostredie založené na rešpekte spôsobí, že sa všetci budeme cítiť šťastnejší a spokojnejší s naším životom, ktorý sa v podstate rovná nekonečnému šťastiu. Zmeňte svoj životný štýl, ak máte pocit, že niečo, čo robíte, robí váš život menej zdravým alebo bezpečným. Začnite recyklovať, skúste viac chodiť namiesto šoférovania, venujte sa športu alebo aktivite, aby ste si udržali energiu a zdravie. Vždy pamätajte, že tieto malé kroky prinesú obrovské výsledky.

Zdroj: https://actionforhappiness.org/calendar#download-block-anchor

Zdroj: https://www.funradio.sk/clanok/41459-dnes-je-medzinarodny-den-stastia-tychto-5-veci-by-simal-urobit-aby-si-mal-krajsi-dnesok/, https://www.thenerdyme.com/5-ways-celebrate-international-day-happiness/

Autori: Mgr. Michaela Vodenská, referentka podporných služieb

Ilustračné foto: Unsplash/Catalin Pop